Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ԱՄՆ-ում հայկական Мirror Spectator պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, որ ադրբեջանցի փախստականները կարող են վերադառնալ Արցախ և ապրել այստեղ՝ պայմանով, որ ճանաչեն Արցախի օրենքը:
«Փախստականների հետ կապված հարցը պարբերաբար բարձրացվում է: Ներկայումս հիմնականում խոսվում է ադրբեջանցի փախստականների մասին, սակայն մենք ցանկանում ենք, որ խոսվի նաև հայ փախստականների մասին», – ասել է Բակո Սահակյանը:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմանը, ԱՀ նախագահն ընդգծել է, որ երկիրը պետք է դառնա բանակցող կողմ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ: Նա ասել է, որ արվում է ամեն ինչ Արցախը բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու համար:
Մարտի 12-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել էր Վաշինգտոն: Սահակյանը մարտի 14-ին այցելել էր ԱՄՆ Կոնգրես, որտեղ հանդիպել էր արտաքին հարցերով հանձնաժողովի մի խումբ անդամների հետ, քննարկել Արցախ-Միացյալ Նահանգներ հարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян сказал, что азербайджанские беженцы могут вернуться в Карабах и жить там при условии, если примут юрисдикцию республики. Об этом он заявил в интервью изданию Мirror Spectator.
«Регулярно поднимается вопрос о беженцах. В настоящее время в основном говорят об азербайджанских беженцах, но мы хотим говорить и об армянских», – сказал президент.
Коснувшись урегулирования карабахского конфликта, президент Арцаха подчеркнул, что страна должна стать переговорной стороной наравне с Арменией и Азербайджаном.Он отметил, что делается все для того, чтобы вернуть Арцаха за стол переговоров.
Президент Республики Арцах Бако Саакян 14 марта посетил Конгресс США. Он встретился с группой членов комиссии по внешним отношениям, обсудил вопросы, касающиеся отношений между Арцахом и США, урегулирования карабахского конфликта и региональных процессов.