Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հայտարարել է, որ «հայերն անեծք են դարձել Ադրբեջանի գլխին»: Այս մասին գրում է ադրբեջանական APA գործակալությունը:
«200 տարի առաջ, Ալլահի կամքով, մեր հարևանները դարձած հայերը, դժբախտաբար, մեր գլխին անեծք են դարձել», – ասել է ադրբեջանցի հոգևորականն ու հավելել, որ մյուս հարևաններն ու այլ ուժեր «օգտագործել են հայերի ստորությունը ադրբեջանցիների նկատմամբ»:
Նրա խոսքով, այդ 200 տարիների ընթացքում հայերը «ցեղասպանություն են իրականացրել» ադրբեջանցիների նկատմամբ, և նրանց հետևում անջատողական ուժեր են եղել:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, Փաշազադեն ասել է, որ հայերը մտադիր են շարունակել այն՝ կոնֆլիկտին «կրոնական երանգ հաղորդելով»: Նա հավելել է, նաև, թե հայերը, իբրև թե, քանդում են ադրբեջանական մզկիթները, որոնք «պատմական Ադրբեջանի տարածքների վրա են մնացել»:

Armenians have became 'a curse on Azerbaijan’s head', Grand Mufti of the Caucasus, Chairman of the Caucasian Muslims Office (CMO), Sheikh-ul-Islam Haji Allahshukur Pashazadeh has said, according to APA.
“Armenians, who 200 years ago, by the will of Allah, became our neighbors, have unfortunately became a curse on our heads,” the cleric was quoted as saying.
He noted that ‘other neighbors and forces’ allegedly used Armenians’ ‘meanness’.
During these 200 years, Armenians ‘committed genocide’ against Azerbaijanis ‘not on their own’, he said.
“Separatist forces always stood behind them,” he added.
Pashazadeh accused Armenians of allegedly desecrating mosques that ‘remained on the historic Azerbaijani land.’
Also, he said Armenians intend to continue the Nagorno Karabakh conflict, giving it a religious character.