Ստամբուլի դատարանը պոլսահայ հայտնի լրագրող Հայկո Բաղդատին կալանավորելու որոշում է կայացրել՝ նրան մեղադրում են երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու մեջ: Որոշումը հեռակա է կայացվել, քանի որ Բաղդատը հեռացել է երկրից, գրում է թուրքական Ahval թերթը:
Հայկո Բաղդադտը ստիպված է եղել հեռանալ Թուրքիայից իշխանությունների հետապնդումների պատճառով: Նա գտնվում է Գերմանիայում, որի իշխանությունները հրաժարվել են հետաքննել լրագրողին:
«Ես ապրում եմ Գերմանիայի պաշտպանության ներքո»,-ասել էր Բաղդատը ԶԼՄ-ներին:
Բաղդատի դեմ քրեական գործ է հարուցված Թուրքիայի ՔՕ 299 հոդվածով՝ վիրավորանք նախագահի հասցեին, որով նրան մինչև 4 տարվա ազատազրկում է սպառնում,:
2015-ին Բաղդատը հոդված էր հրապարակել թուրքական մամուլում՝ ի պաշտպանություն իր գործընկեր Ահմեդ Հաքանի, որը գրում էր Էրդողանի հակասիրիական քաղաքականության մասին, սպառնալիքներ էր ստանում հեռախոսով, ենթարկվել էր ծեծի: Բաղդատը գրել էր, թե առաջին հարվածը Հաքանին հասցրել էր Էրդողանը, իսկ իշխանամետ ԶԼՄ-ները շարունակել են նրա հալածանքներն ՝ անվանելով դավաճան ու օտարազգի:

An arrest warrant has been issued for exiled Turkish–Armenian journalist Hayko Bagdat "for insulting President Recep Tayyip Erdogan", Turkey Purge reports.
Ahval reported on March 30 that a Turkish court issued the warrant in absentia since Bagdat failed to show up for his trial over a column he wrote back in 2015.
Bagdat, in his column, wrote that Erdogan targeted journalists as “traitors,” and “collaborators of foreigners.”
Bagdat currently lives in self-exile in Berlin as hundreds of his colleagues have been jailed in Turkey very recently.
“Due to some assassination rumors, I have been living under heavy protection in Germany,” Bagdat told media.
Insulting the president is a crime in Turkey, according to Article 299 of the Turkish Penal Code (TCK). Whoever insults the president can face up to four years in prison, a sentence that can be increased if the crime is committed through the mass media.
A total of 1,080 people were convicted of insulting Erdogan in 2016, according to data from Turkey’s Justice Ministry. Data also showed that 4,936 cases were launched against people on charges of insult in 2016.