7 ամիս ադրբեջանական բանտում անցկացրած և Իսրայել արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն անտրամաբանական է համարում ավիատոմսերի և հյուրանոցների գները Հայաստանում: Նա այդ մասին գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում՝ համեմատելով ավիատոմսերի գները Երևանից Փարիզ և Թբիլիսիից ու Քութայիսից Փարիզ:
Նա ևս մեկ օրինակ է բերում, քանի որ մտադիր է առաջիկայում Հայաստան այցելել: «Մեկ շաբաթից Իսրայելից Երևան եմ մեկնելու: Մեկ ուղղությամբ ավիատոմսի նվազագույն գինը 180 եվրո է: Մինչդեռ Թբիլիսի՝ 86 եվրո»,-ասվում է գրառման մեջ:
Լապշինը մասնակցելու է ապրիլի 20-22-ը Երևանում կայանալիք զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Որպես ՀՀ-ում զբոսաշրջության զարգացմանը խանգարող մեկ այլ հանգամանք Լապշինը նշում է հյուրանոցների գները: «Ինչո՞ւ Երևանում հնարավոր չէ օրը 50 եվրոյից պակաս գնով հյուրանոց գտնել: Խոսքս միջին կարգի հյուրանոցի մասին է, առանց ճոխության, բայց մաքուր: Գիտեմ, որ կան ավելի էժան տարբերակներ, բայց ընտանիքի հետ այնտեղ չես ցանկանա մնալ: Ես Լոնդոնում գրեթե 50 եվրոյով ապրել եմ քաղաքի կենտրոնում: Դա նշանակում է, որ հյուրանոցները քիչ են: Պահանջարկ կա, իսկ առաջարկը քիչ է: Հարկավոր է նոր հյուրանոցներ բացել:
«Բաթումում բնակարան ունեմ, որտեղ երբեմն ժամանակ եմ անցկացնում, երբ ազատ եմ լինում: Ինձ հաճախ այցելում են ընկերներս տարբեր երկրներից և հարցնում են, թե էլ ինչ կարելի է տեսնել Վրաստանի հարևանությամբ: Ես միշտ Հայաստանն եմ խորհուրդ տալիս, բայց նրանք ընտրում են Թուրքիան: Եվ ոչ այն պատճառով, որ Բաթումից Թուրքիա ավտոբուսով 20 րոպեում կարելի է հասնել, այլ որովհետև Թուրքիայում մեքենա վարձակալելու համար 20 եվրո կպահանջվի (ՀՀ-ում՝ 40-50 եվրո), հյուրանոցներն էլ ամեն քայլափոխին են ու էժան: Իսկ հետաքրքիր Հայաստանը մնում է անտեսված: Դա սխալ է»,-գրել է բլոգերը:
Լապշինը նշել է, որ Հայաստանն իր հսկայական զբոսաշրջային ներուժով կարող էր միլիոնավոր զբոսաշրջիկների ընդունել և միլիարդավոր դոլարներ վաստակել, որոնք այդքան անհրաժեշտ են տնտեսությանը:

Alexander Lapshin, a Russian-Israeli blogger who was imprisoned in Baku for visiting Nagorno Karabakh (Artsakh) and freed several months later, is unable to understand why air tickets to Armenia and hotels in the country are so expensive.
“Now I'm in Egypt, but I'll fly from Israel to Yerevan in a week," said the blogger, adding that the minimum price for a one-way ticket is 180 euros, whereas to the Georgian capital of Tbilisi a ticket costs 86 euros.
According to him, it is nearly impossible to find a mid-range hotel under 50 euros in the Armenian capital.
“I lived in London for 50 euros in the center of the city, which means that there are not enough hotels [in Yerevan],” he added.
The blogger revealed that his mother is a retiree who is able to spend a week in Paris, Rome or Barcelona spending 500 euros from her pension on the air tickets and accommodation, but a trip to Armenia is too expensive for her.
“Armenia with its massive potential could attract millions of tourists and earn billions of dollars. But in practice, 7 million guests visit Georgia each year, and 1.5 million prefer Armenia,” Lapshin says.
As reported earlier, Lapshin is expected to arrive in Armenia to participate in the 5th international tourism fair, In Tour Expo 2018, where he is set to talk about travel.