ՌԴ Գորյաչի Կլյուչ քաղաքում սկսվել են Մեծ Հայրենական պատերազմի հերոս Արշալույս Խանժիյանի մասին փաստախաղարկային ֆիլմի նկարահանումները:
Պատերազմի տարիներին Արշալույսը խնամել է վիրավորներին, իսկ պատերազմից հետո մինչև կյանքի վերջը խնամել է զոհված զինվորների շիրիմները: Արշալույսի դերը միանգամից 3 դերասանուհի կկատարի; Աննա Բոյաջյանը կմարմնավորի նրան մանկության տարիներին, Ռեգինա Կուրմանովան՝ պատերազմի տարիներին, իսկ Մանուշակ Չուբարյանը՝ ծերության օրոք, գրում է kubantv.ru-ն:
«Մենք ուզում ենք, որ Արշալույսի մասին միլիոնավոր ռուսաստանցիներ իմանան: Մենք պետք է և նույնիսկ պարտավոր ենք կյանքի կոչել այդ նախագիծը: Մենք պարտք ենք այն զինվորներին, որոնք կյանքի ու մահու կռիվ էին տալիս Կովկասի լեռներում 1942-ին: Մենք պարտավոր ենք հարգանքի տուրք մատուցել այդ փխրուն կնոջը, որը լեգենդ էր դարձել արդեն կյանքի օրոք»,-ասել է ֆիլմի ռեժիսոր Էռնեստ Հարությունովը:
Ֆիլմը նախատեսվում է ավարտել մինչև մայիսի 9-ը: Կինոժապավենը կկոչվի «Արշալույս» և կցուցադրվի ՌԴ-ում և Հայաստանում: Ֆիլմի տևողությունը մոտ 40 րոպե է:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի որոշմամբ Արշալույս Խանժիյանը 1997-ին ճանաչվել է «Տարվա կին», իսկ մի քանի ամիս անց հեռացել կյանքից: Նրա տանն այժմ թանգարան է գործում:

В городе Горячий Ключ Краснодарского края начались съемки фильма о героине Великой Отечественной войны Аршалуйс Ханжиян.
Ханжиян – почетная жительница Горячего Ключа и героиня войны. Во время Великой Отечественной она ухаживала за ранеными солдатами, а потом до конца своих дней охраняла могилы воинов.
Роль Аршалуйс исполнят сразу три актрисы. Анна Боджян сыграет главную героиню в детстве, Регина Курманова исполнит роль солдатской невесты в период войны, а Манушак Чубарян — в старости, пишет Kubantv.
В съемках задействовано более 40 человек — артисты из Нальчика, Ростова, Туапсе, съемочная группа и массовка. Фильм о героической женщине снимает краснодарская кинокомпания документально-игрового кино HAYK.
«Мы хотим, чтобы об Аршалуйс узнали миллионы россиян. Мы должны, и даже обязаны вместе претворить этот проект в жизнь. Мы должны тем солдатам, которые бились насмерть в горах Кавказа в августе 1942-го. Мы обязаны воздать дань памяти хрупкой женщине, ставшей легендой еще при жизни»,- отметил режиссер фильма Эрнест Арутюнов.
Фильм будет документально-игровой, его длительность — не более 40 минут.Авторы проекта надеются, что картина выйдет на экраны к 9 мая. Увидеть «Аршалуйс» смогут жители России и Армении. Премьерные показы состоятся в Краснодаре и Горячем Ключе.
Решением ЮНЕСКО в 1997 году Аршалуйс Ханжиян признали «Женщиной года», а через несколько месяцев она ушла из жизни. Ее дом превратили в музей. Для съемок фильма на краудфаундинговой платформе «Планета» шел сбор средств, необходимо было собрать 600 тысяч рублей.