Իրանը մշտապես եղել է բավականին մարգինալ խաղացող Հարավային Կովկասում, սակայն Ադրբեջանն ու Հայաստանը մրցակցում են՝ երկրին տարածաշրջանային գործընթացների մեջ ներքաշելու համար: Այս մասին գրում է Еurasianet վերլուծական հարթակը:
Հոդվածի հեղինակ Բրեդլի Ջարդինը գրում է, որ Հայաստանը նոր հարաբերություններ է զարգացնում Իրանի հետ տնտեսական շրջափակումը շրջանցելու համար, սակայն մի փոքր դեպի արևելք Ադրբեջանը ջանքեր է գործադրում է Երևանի ծրագրերին խանգարելու համար:
Հեղինակն անդրադառնալով ՀՀ-ի՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև կապող օղակ լինելու դերին, ինչպես նաև Իրանի հետ Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը՝ գրում է, որ կողմերի միջև առևտրաշրջանառությունը փոխշահավետ է:
«2017-ին երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է $211,4 մլն: Իսլամական պետությունը երկար ժամանակ հետաքրքրված էր ընդլայնելու իր առևտուրը ՌԴ-ի հետ ԵԱՏՄ-ի միջոցով»,- գրում է հեղինակը:
Նյութի մեջ նշվում է, որ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագիծը, որի շուրջ կողմերը համաձայնության էին եկել 2009-ին, ձախողվել է Բաքվի «արգրեսիվ լոբբինգի» հետևանքով: Փոխարենը, հունվարին գործարկվեց $500 մլն արժողությամբ 205 կմ-անոց Ռեշտ-Աստարա երկաթգիծը, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի մի հատվածն է:
Ջարդինն անդրադառնում է նաև անվտանգության գործոնին:
«Բաքվին՝ ՀՀ-ի հետ պատերազմից ի վեր, անվտանգության ոլորտում անհանգստացնող հիմնական հարցերից է Նախիջևանը, որի հետ կապը միայն օդային ճանապարհով է: Բաքուն մտադիր է ընդլայնել վերջերս գործարկված նոր երկաթգիծը դեպի Նախիջևան և իրանական Մաշադ քաղաք», – գրում է հեղինակը՝ հավելելով, որ երկաթգիծն առավելություն է տալիս Իրանի հարցում՝ ՀՀ –ի հետ մրցակցելիս:

10 Апрель 2018 - 09:30 AMT
Иран всегда был маргинальным игроком на Южном Кавказе, однако Армения и Азербайджан соревнуются, чтобы привлечь страну к региональным процессам. Об этом пишетаналитическая платформа Eurasianet.
Армения развивает новые отношения с Ираном, чтобы избежать экономической блокады, однако на востоке Азербайджан прилагает усилия, чтобы помешать программам Еревана, считает автор статьи.
Касаясь роли Армении в качестве связующего звена между ЕАЭС и Ираном, а также создания свободной экономической зоны Мегри с Ираном, издание отмечает, что торговый оборот между странами является взаимовыгодным.
«В 2017 году двусторонний торговый оборот составил 211,4 млн долларов. Исламская республика уже давно заинтересована в расширении торговли с Россией через ЕАЭС»,- говорится в статье.
Отмечается, что проект строительства железной дороги Иран-Армения, который был согласован сторонами в 2009 году, потерпел неудачу из-за «агрессивного лоббирования» Баку.Вместо этого в январе была запущена 205-километровая железнодорожная связка Астара-Решт стоимостью 500 млн долларов, которая является частью международного транспортного коридора Север-Юг.
Авторрассматривает также фактор безопасности.
«С начала войны с Арменией один из наиболее интересующих Баку вопросов в сфере безопасности является Нахиджеван, связь которым возможна только по воздуху. Баку намерен расширить недавно запущенную новую железную дорогу в направлении Нахиджевана и иранского города Машад», – пишет издание.