Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ապրիլի 11-ին հրապարակած Nations in Transit -2018 («Անցումային շրջանի պետություններ-2018») զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը Եվրասիական տարածաշրջանի մի շարք այլ երկրների հետ կանգնած է համախմբված ավտորիտար երկիր դառնալու վտանգի առջև:
Ժողովրդավարության ինդեքսը 5,39-ից աճել է մինչև 5,43 (1-ը համարվում է լավագույն ցուցանիշը, 7-ը՝ վատագույնը)։ 5-5,99 միավոր հավաքած երկրները համարվում են կիսահամախմբված ավտորիտար երկրներ, 6-7 միավոր հավաքածները՝ համախմբված ավտորիտար երկրներ։ 2017-ի զեկույցում ՀՀ-ն ևս նվազում էր արձանագրել՝ 2016-ի 5,36-ի դիմաց 5,39 միավոր հավաքելով։
2018-ին ՀՀ-ում ժողովրդավարության ցուցիչը 2017-ի համեմատ մնացել է անփոփոխ՝ 6 միավոր: Անփոփոխ են մնացել նաև ընտրական գործընթացների, դատական համակարգի անկախության, մամուլի ազատության ցուցիչները. ՀՀ-ն ունի համապատասխանաբար՝ 6, 5,5 և 5,5 միավոր:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադառնում են Սերժ Սարգսյանի իշխանավարությանը: Նշվում է, որ նա պետք է որոշի՝ լքել իշխանությունը, դառնալ վարչապետ, թե ոչ ֆորմալ ձևով ղեկավարել երկիրը իշխող կուսակցության առաջնորդի պաշտոնում:
Զեկույցը վերլուծում է ժողովրդավարության իրավիճակն Արևելյան Եվրոպայի, Միջին Ասիայի, Հարավային Կովկասի երկրներում և Ռուսաստանում: Երկրների վարկանիշը կազմվում է մի շարք ցուցանիշներով՝ կոռուպցիայից մինչև ընտրական պրոցեսներ, վերլուծության հիման վրա 1-ից 7-ը գնահատական շնորհելով:
Nations in Transit զեկույցը ներառում է 29 հետկոմունիստական երկիր՝ նախկին ԽՍՀՄ-ում, Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայում, ինչպես նաև Բալկաններում:

Армения близка к порогу, отделяющему демократический режим от консолидированного авторитарного. Об этом говорися в докладе Nations in Transit- 2018 (Страны переходного периода), подготовленном международной правозащитной организацией Freedom House и опубликованном 11 апреля.
В докладе Армения ухудшила показатели демократии, с 5.39 балла достигнув 5.43 (демократичность страны оценивается по шкале 1-7 баллов, где 1 – наиболее демократичная, 7 – наименее).Страны с 5-5,99 баллами считаются полу-консолидированными авторитарными, с 6-7 баллами – консолидированными авторитарными.
«В то время как Конституция и законы Армении якобы закрепляют принципы демократии, на практике власти страны применяют авторитарные методы», – говорится в докладе.
Отмечается, что управление в Армении в 2017 году было в целом стабильным, а правящие элиты сосредоточили свое внимание на укреплении конституционых изменений в стране – плана, утвержденного на референдуме 2015 года, с целью перехода страны к парламентской модели правления.
Согласно докладу, вопрос в том, будет ли экс-президент РА Серж Саргсян занимать официальную государственную должность, например, станет ли он премьер-министром, в руках которого сосредоточится основная власть, или предпочтет влиять на политику из-за кулис как лидер Республиканской партии Армении. Его выбор и выбор кандидата на должность премьера, если Саргсян решит не занимать ее, будут иметь важные последствия на национальном уровне, а также послужат убедительным доказательством истинных намерений правящих элит относительно конституционных изменений.
В докладе отмечается также, что 2018 год полон испытаний для Армении в плане внешней политики, в частности, в вопросе «способности сбалансировать более тесное сотрудничество с ЕС с сильной зависимостью от России».
Доклад Nations in Transit охватывает 29 посткоммунистических стран бывшего Советского Союза, Центральной и Восточной Европы, а также на Балканах.