Ղարաբաղի լեռներում մեկուսի կանգնած Դադիվանքում Սբ Հարության պատարագին հավաքված ղարաբաղիցները մի պահ մոռանում են անվերջ պայքարի մասին, գրում է իտալական La Stampa-ն:
«Առաջին անգամն է, որ Ղարաբաղի ղեկավարները Սբ Հարության տոնը Դադիվանքում են նշում: Մենք կապեր ունենք Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի հետ, հանդիպել ենք 8-9 անգամ: Մենք պատրաստ ենք խաղաղության և բանակցությունների, բայց անկախության հարցում զիջումներ լինել չեն կարող»,-ասել է պարբերականին եպիսկոպոս Պարգև Մարտիրոսյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Ղարաբաղի երեխաները մանկուց երազում են զինվոր դառնալ և պաշտպանել իրենց երկիրը:
«Սիրիայից վերադարձող ջիհադականները համալրում են ադրբեջանական զինված ուժերը: Վաղուց արդեն նորություն չէ, որ նրանք հանդես են գալիս ադրբեջանցի զինվորների անվան տակ»,-ասել է ՊԲ ղեկավար Լևոն Մնացականյանը:
«Ադրբեջանի իշխանությունները հակամարտությունը ցանկանում են ներկայացնել որպես զուտ կրոնական: Դա շատ հեռու է ճշմարտությունից: Մենք կռվում ենք ահաբեկիչների դեմ, ոչ թե հավատացյալների: Հիմա ԵԱՀԿ-ում նախագահում է Իտալիան: Առաջին հերթին մենք ակնկալում ենք այդ երկրի իշխանություններից, որ իրենք կայցելեն Ղարաբաղ: Բայց ոչ ոք չի այցելում, թեև բնակացությունների նպատակը խնդրին առերեսվելն է»,-ասել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը:
Հոդվածի հեղինակը պատմում է նաև դիրքեր այցելության մասին: «Մենք շարժվում ենք խրամատներով, մեզ ուղեկցում է կապիտան Գեղամը: Նա խոսում է անգլերեն ու նաև Ադրիանո Չելենտանոյի մեծ երկրպագուն է: Եվ ահա մենք դիրքերում ենք՝ այստեղից երևում է չեզոք գոտին և այնտեղից մեզ են նայում ադրբեջանցի դիպուկահարները»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:
Իսկ կապիտան Արմենը 25 տարեկան է, նա ամուսնացած է: «2016-ի ապրիլին ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեզ վրա, մենք չնահանջեցինք: Ես զինվորական եմ, մահից չեմ վախենում: Մենք ուզում ենք, որ ամեն ինչ խաղաղությամբ ավարտվի, իսկ քանի դեռ դա չկա, մեր տեղն այստեղ է»,-ասել է սպան, գրում է հոդվածագիրը:

12 Апрель 2018 - 09:23 AMT
В уединенном монастыре Дадиванк в горах Карабаха проходит пасхальная литургия. Собравшиеся, пусть и ненадолго, забывают о бесконечной борьбе, пишет итальянское издание La Stampa.
«Впервые руководители Карабаха собрались на Воскресение Христово здесь, в Дадиванке. У нас есть связи с религиозным лидером Азербайджана, мы встречались восемь-девять раз. Мы готовы поддержать мир и переговоры. Но с независимостью уступок быть не может», — цитирует епископа Паргева Мартиросяна издание, пишет Sputnik-Армения.
С первых лет жизни дети в Карабахе хотят стать солдатами или полицейскими и воевать за свою страну.
«Из Сирии вернулось немало джихадистов, которые пополняют ряды азербайджанских сил. Давно не новость, что они маскируются под азербайджанских солдат», — говорит глава оборонного ведомста Карабаха Левон Мнацаканян.
У монастыря собрались сотни людей. С собой они принесли праздничное угощение. Среди других разбил палатку и президент Карабаха Бако Саакян. Он приглашает итальянцев к бараньему шашлыку.
«Власти Азербайджана хотят представить этот конфликт как чисто религиозный. Ничего не может быть дальше от правды. Мы воюем с террористами, а не с верующими. Сейчас Италия председательствует в ОБСЕ. В первую очередь мы ждем от ее властей поездки сюда. А сюда не едет никто, хотя цель переговоров – встать с проблемой лицом к лицу», — говорит президент Карабаха.
Итальянские журналисты рассказывают, как движутся по траншеям на границе, их сопровождает капитан Гегам. Он говорит по-английски, а еще он большой поклонник Адриано Челентано. Группа подходит к траншеям по земляной тропе, откуда видна нейтральная зона. Отсюда на них смотрят азербайджанские снайперы.
Капитану Армену 25 лет. Он женат.
«В апреле 2016 года азербайджанцы напали на нас, мы им не уступили. Я военный. Я смерти не боюсь. Мы хотим, чтобы все закончилось миром. А пока его нет, мы должны быть здесь», — говорит он, проводя рукой по служебному оружию.