Ղարաբաղի լեռներում մեկուսի կանգնած Դադիվանքում Սբ Հարության պատարագին հավաքված ղարաբաղիցները մի պահ մոռանում են անվերջ պայքարի մասին, գրում է իտալական La Stampa-ն:
«Առաջին անգամն է, որ Ղարաբաղի ղեկավարները Սբ Հարության տոնը Դադիվանքում են նշում: Մենք կապեր ունենք Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի հետ, հանդիպել ենք 8-9 անգամ: Մենք պատրաստ ենք խաղաղության և բանակցությունների, բայց անկախության հարցում զիջումներ լինել չեն կարող»,-ասել է պարբերականին եպիսկոպոս Պարգև Մարտիրոսյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Ղարաբաղի երեխաները մանկուց երազում են զինվոր դառնալ և պաշտպանել իրենց երկիրը:
«Սիրիայից վերադարձող ջիհադականները համալրում են ադրբեջանական զինված ուժերը: Վաղուց արդեն նորություն չէ, որ նրանք հանդես են գալիս ադրբեջանցի զինվորների անվան տակ»,-ասել է ՊԲ ղեկավար Լևոն Մնացականյանը:
«Ադրբեջանի իշխանությունները հակամարտությունը ցանկանում են ներկայացնել որպես զուտ կրոնական: Դա շատ հեռու է ճշմարտությունից: Մենք կռվում ենք ահաբեկիչների դեմ, ոչ թե հավատացյալների: Հիմա ԵԱՀԿ-ում նախագահում է Իտալիան: Առաջին հերթին մենք ակնկալում ենք այդ երկրի իշխանություններից, որ իրենք կայցելեն Ղարաբաղ: Բայց ոչ ոք չի այցելում, թեև բնակացությունների նպատակը խնդրին առերեսվելն է»,-ասել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը:
Հոդվածի հեղինակը պատմում է նաև դիրքեր այցելության մասին: «Մենք շարժվում ենք խրամատներով, մեզ ուղեկցում է կապիտան Գեղամը: Նա խոսում է անգլերեն ու նաև Ադրիանո Չելենտանոյի մեծ երկրպագուն է: Եվ ահա մենք դիրքերում ենք՝ այստեղից երևում է չեզոք գոտին և այնտեղից մեզ են նայում ադրբեջանցի դիպուկահարները»,-գրում է հոդվածի հեղինակը:
Իսկ կապիտան Արմենը 25 տարեկան է, նա ամուսնացած է: «2016-ի ապրիլին ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեզ վրա, մենք չնահանջեցինք: Ես զինվորական եմ, մահից չեմ վախենում: Մենք ուզում ենք, որ ամեն ինչ խաղաղությամբ ավարտվի, իսկ քանի դեռ դա չկա, մեր տեղն այստեղ է»,-ասել է սպան, գրում է հոդվածագիրը:

The Easter liturgy is underway in the solitary monastery of Dadivank in the mountains of Nagorno Karabakh, where churchgoers, albeit briefly, forget about the endless struggle, the Italian newspaper La Stampa says in an article.
“The leaders of Karabakh for the first time gathered for the Resurrection of Christ here in Dadivank. We have connections with the religious leader of Azerbaijan, we met eight or nine times. We are ready to promote peace and negotiations. But no concessions will be made about independence,” bishop Pargev Martirosyan said.
From a very early age, children in Karabakh want to become soldiers or policemen and fight for their country, the article says.
"A lot of jihadists have returned from Syria and joined the Azerbaijani armed forces. It’s common knowledge that they disguise themselves as Azerbaijani soldiers," said Levon Mnatsakanyan, commander of the Karabakh Defense Army.
Hundreds of people had gathered at the monastery, and among them was Karabakh president Bako Sahakyan who invited the Italian guests to try some mutton barbeque.
“The Azerbaijani authorities want to present this conflict as purely religious, but nothing could be more untrue than such an approach,” Sahakyan says.