Լոս Անջելեսում գործող Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը, որը զբաղվում է հայկական գորգարվեստի քարոզչությամբ և գորգագործության ավանդույթների պահպանությամբ, հայտարարություն է տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանում ընթացող քարոզարշավի վերաբերյալ, որի շրջանակում Ադրբեջանը փորձում է հին հայկական գործվածքներն ու ձեռագործ գորգերը որպես իրենը ներկայացնել:
«Պաշտոնական Ադրբեջանը, գործարքի մեջ մտնելով ադրբեջանական ռեժիմին հարող մասնավոր հատվածի անդամների հետ, քարոզարշավ է սկսել, որն ուղղված է հին հայկական գորգագործության ավանդությների յուրացմանը, դրանք որպես ադրբեջանական ներկայացնելը՝ հոդվածներ հրատարակելով տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ներում, ցուցահանդեսներ ու գրքերի հրատարակություններ ֆինանսավորելով, որտեղ հայկական գորգագործությունը ներկայացվում է որպես ադրբեջանական»,-ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, գրում է Asbarez-ը:
Մի շարք ադրբեջանական ԶԼՄ-ներ, որոնց սատարում է Ադրբեջանի կառավարությունը, վերջերս հոդվածներ են հրատարակել, որտեղ հայտնի հայկական գորգերը պատմական Հայաստանի տարբեր շրջաններից, այդ թվում Արցախից, ներկայացվել են որպես «ադրբեջանական արվեստի նմուշներ»:
Ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, Ադրբեջանի նման կեղծարարությունը հարված է հասցնում միջազգային մշակութային ընկերակցություններին: Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի հայկական մշակութային ավանդույթների կեղծումը:

14 Апрель 2018 - 08:40 AMT
Общество ценителей армянских ковров – находящаяся в Лос-Анджелесе организация, занимающаяся пропагандой, сохранением и продвижением древней культуры армянских ковров, – опубликовало объявление, в котором выражена тревога по поводу проводимой в Азербайджане кампании, в рамках которой Азербайджан пытается представить древнеармянский текстиль и тканые ковры в качестве своих.
«Официальный Азербайджан в сговоре с членами частного сектора, близкими к азербайджанскому режиму, начал кампанию, направленную на присвоение древнеармянских традиций ткачества и производства ковров, ковровых изделий и текстиля и представления их в качестве национальных азербайджанских, создавая статьи в местных и международных СМИ, спонсируя выставки, издавая книги, в которых армянское ткаческое искусство представлено в качестве азербайджанского»,- говорится в заявлении организации, пишет Asbarez.
Несколько азербайджанских СМИ, поддерживаемых правительством Азербайджана – известным нарушителем прав человека – недавно опубликовали статьи, в которых известные армянские ковры из разных исторических регионов Армении, включая Арцах представлены «азербайджанскими культурными артефактами».
Как отмечается в заявлении организации, подобные фальсификации Азербайджана наносят удар по международным культурным сообществам.Общество ценителей армянских ковров заявило, что Азербайджан должен немедленно прекратить действия, направленные наискажение армянских культурных традиций.