Ուֆայի ռեստորաններից մեկի տարածքում 5 հայի մահվան պատճառը կոյուղու և ջրի դիտահորերի համակցված լինել էր: Այդ մասին ապրիլի 17-ին հայտարարել է Ուֆայի քաղաքապետ Իրեկ Յալալովը:
Ապրիլի 13-ին, ժամը 19:12-ին ՌԴ-ում ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության ներկայացուցչից տեղեկություն է ստացվել, որ ՌԴ Ուֆա քաղաքի Բելսկայա 25 հասցեում՝ դիտահորում աշխատանքներ իրականացնելիս մահացել են ՀՀ քաղաքացիներ: Դիտահորում աշխատանքներ կատարելիս մահացել են ՀՀ քաղաքացիներ՝ Կամո Գերասիմի Պետրոսյանը (1983թ.), Մերուժան Սերգեյի Աֆանիկովը (1962 թ.), Սուրիկ Ժորայի Աֆանիկովը (1981թ.), Ռոբերտ Գուրգենի Հակոբյանը (1962 թ.) և Ռաֆիկ Գագիկի Գրիգորյանը (1989 թ., ՌԴ քաղաքացի), իսկ Ռուստամ Ռոբերտի Մելքոնյանը (1973 թ.) հոսպիտալացվել է Ուֆայի քաղաքային հիվանդանոց:
«Երկու ուղի կառուցելու փախարեն՝ մեկը ջրագծի, մյուսը կոյուղու համար, նրանք մեկն են կառուցել, ամեն ինչ մեկ դիտահորում համակցելով: Ինչպե՞ս կարելի է համատեղել ջրի և կոյուղու դիտահորը: Դա դանդաղ ազդեցության մահացու ռումբ էր, որը վաղ թե ուշ պետք է պայթեր: Եվ դա պատահեց», – ասել է Յալալովը, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Միջադեպի կապակցությամբ քաղաքապետը հանձնարարել է շրջանների ղեկավարներին արտապլանային հրահանգավորում անցկացնել անվտանգության տեխնիկայի վերաբերյալ: Քրգործ է հարուցվել 2 կամ ավելի անձանց անզգուշության հետևանքով մահվան ենթարկելու վերաբերյալ:
Ըստ քննության նախնական վարկածի, ռեստորանի աշխատակիցներից մեկը իջել է դիատհորը ջուրը միացնելու նպատակով և կորցրել է գիտակցությունը: Մյուսները փորձել են նրան օգնել և նույնպես կորցրել են գիտակցությունը՝ փրկել հաջողվել է միայն մեկին:

Совмещение колодцев воды и канализации могло привести к гибели пяти армян на территории ресторана в Уфе. Об этом заявил 17 апреля мэр города Ирек Ялалов на совещании.
Днем 13 апреля на территории ресторанного комплекса «Пристань» на Бельской улице в Уфе в колодце канализационной системы погибли пять сотрудников заведения, еще один госпитализирован. Погибли: Петросян Камо Герасимович (1983 г.), Афаников Меружан Сергеевич (1962 г.), Сурик Жораевич Афаников (1981 г.), Акопян Роберт Гургенович (1962 г.), Григорян Рафик Гагикович (1989 г., гражданин РФ). Предположительно, мужчины отравились скопившимся в колодце газом.Четверо из пяти погибших являлись гражданами Армении.
«Вместо того, чтобы построить две трассы – водопровод и канализацию, они построили одну, в один колодец все затолкали. Как можно совмещать колодец канализационный и водопроводный? Это же заранее была заложена смертельная бомба, рано или поздно это должно было случиться. И это случилось», – сказал Ялалов, пишет «Интерфакс».
В связи с инцидентом мэр поручил главам районов провести внеплановые инструктажи по технике безопасности на предприятиях, имеющих на балансе такие сооружения.
Возбуждено уголовное дело о причинении смерти по неосторожности двум или более лицам (ч. 3 ст. 109 УК РФ).
По предварительной версии следствия, один из рабочих ресторана спустился в колодец на территории заведения, чтобы включить воду, и потерял сознание. Увидевшие это остальные работники начали спасать его, но также потеряли сознание.