ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պաշտոնապես արձագանքել է Հայաստանում ընթացող վերջին քաղաքական զարգացումներին:
Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է.«Մենք նկատել ենք, որ Երևանում և Հայաստանի այլ քաղաքներում ընթանում են զգալի քանակությամբ բողոքի ցույցեր: Հայաստանի հազարավոր քաղաքացիներ դուրս են եկել փողոցներ՝ իրականացնելու իրենց ազատ կամաարտահայտման և հավաքներ իրականացնելու իրավունքը: Մենք մոտիկից հետևում ենք Երևանի կենտրոնում և Հայաստանի այլ քաղաքներում ընթացող բողոքի ցույցերին», հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մեզ ոգևորում է ցուցարարների մեծ մասի ու ոստիկանության հարգալից և պատասխանատու վարքի դրսևորումն այս վերջին մի քանի օրերի ընթացքում: Մենք անհանգստացած ենք, սակայն, ոստիկանության և ցուցարարների միջև երբեմն տեղի ունեցող բախումների մասին տեղեկությամբ, որի ընթացքում եղել են տուժածներ: Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել որևէ լարվածությունից կամ բռնի գործողություններից»:
Երևանում Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ ցույցերի 5-րդ օրը՝ ապրիլի 17-ին, ցուցարարները շրջել են քաղաքում և շրջափակում կառավարական շենքեր: Ապրիլի 17-ին «Մերժիր Սերժին» և «Իմ քայլը» նախաձեռնությունները հանրահավաք են անցկացնում Երևանի Հանրապետության հրապարակում։ Փաշինյանը հայտարարել էր «Թավշյա հեղափոխություն» սկսելու մասին:
Նույն օրը ուշ երեկոյան «Մերժիր Սերժին» և «Իմ Քայլը» նախաձեռնությունների երթի ավարտից հետո Թումանյան-Մաշտոց խաչմերուկում դիմակավորված երիտասարդներ սկսեցին ջարդել լուսափորները, հայհոյել վարորդներին և տարբեր իրեր շպրտել ոստիկանական մեքենաների վրա։ Կան տուժածներ։

US State Department officially commented on recent developments of political events in Armenia. “We have noticed that there are mass protests held in Yerevan and other cities of Armenia. Thousands of Armenians came out on to the streets to use their freedom of expression and right to hold demonstrations. We closely follow the demonstrations being held in the center of Yerevan and other cities of Armenia”, stated in the announcement of US State Department as reported by the Voice of America.
“We are happy to learn that the majority of the protesters and the police show a respectful and responsible behavior during the last few days. We are however concerned about the conflicts that happen between the police and the demonstrators from time to time where there have also been several injured. We encourage all the sides to remain peaceful and retain from any tension and violent actions.”
On April 17, the 5th day of demonstrations against PM Serzh Sargsyan in Yerevan, the protesters were walking in the city center blocking government buildings. On April 17the initiations ”Refuse Serzh” and “My Step” were holding protests in the Republic Square of Yerevan. Pashinyan, the leader of the movement, had announced about starting a “Velvet Revolution”. Later in the same evening, after the demonstrations by ”Refuse Serzh” and “My Step” initiations, in the crossroad of Tumanyan- Mashtots, a group of young people in masks started breaking traffic lights, swearing at drivers and throwing different objects on the police cars. There are several injured.