Երևանում շարունակվող ցույցերը չեն անդրադարձել մայիսյան տոների համար զբոսաշրջային փաթեթների գնումների վրա ռուս զբոսաշրջիկների կողմից՝ բոլորը նախապես էին գնված: Այդ մասին հայտարարել է ռուսական De Visu ընկերության տնօրեն Ալեքսեյ Լեբեդը:
«Երևանում գտնվող մեր զբոսաշրջիկներն, անշուշտ, որոշ լոգիստիկ անհարմարությունների են հանդիպում, սակայն, ընդունող ընկերությունները վերահսկում են իրավիճակը: Աշխատում ենք այնպես ծրագրել էքսկուրսիոն գրաֆիկը, որ հասցնենք մինչ երթևեկելի մասի փակումը: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ զբոսաշրջիկների ոչ կյանքին, ոչ առողջությանը ոչինչ չի սպառնում: Մեր զբոսաշրջիկների հանգիստն անցնում է ըստ նախատեսվածի»,-ասել է նա, հայտնում էtourbus.ru-ն:
Լեբեդը հավելել է, որ եղել են որոշ մտահոգված հեռախոսազանգեր զբոսաշրջիկներից, որոնք տուրեր են ամրագրել դեպի Հայաստան, սակայն պարզաբանումներից հետո հարցը դրական լուծում է ստացել:
«Չեմ կարծում, որ բողոքի ակցիաները բացասաբար կանդրադառնան այդ ուղղության հանդեպ հետաքրքրության վրա»,-ասել է նա:
Armenia Travel զբոսաշրջային ընկերությունն իր հերթին հայտնել է. «Ընկերությունը մի քանի հետախոսազանգ է ստացել անհանգստացած զբոսաշրջիկներից, սակայն 90 տոկոսոը որոշել է չփոխել պլաններն ու չհրաժարվել ճամփորդությունից: Հայաստանը մեծ պահանջարկ ունի, մայիսյան բոլոր տուրերը վաճառված են: Այս իրադարձությունները շատ տխուր են, բայց չպետք է անդրադառնան պահանջարկի վրա, քանի որ ոչ մի իրական սպառնալիք զբոսաշրջիկների համար չկա»:
Երևանում 7-րդ օրն է չեն դադարում բողոքի ցույցերն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության: Ցուցարարները փակում են կենտրոնական փողոցները, արգելափակում կառավարական շենքերի մուտքերը:

The protests in Yerevan had no influence on the number of tourists that will visit Armenia during the holidays in May as all the tour packages were bought far in advance. The information was passed by the director of Russian tour agency, De Visu, Aleksej Lebed.
“Our tourists, who are currently in Yerevan, surely come across some logistic inconveniences however the host organization controls the situation. We try planning the touristic visits within the country before the roads are closed. I want to specifically mention that our tourists are in complete safety and there is no danger for their lives. Their vocation goes as planned”, said Lebed, as reported by tourbus.ru.
Lebed also mentioned that they had several concerned phone calls from the clients who already booked their trip to Armenia. After providing clarifications all the questions were however positively solved.
“I don’t think that the protests will have negative influence on the interest in the country as a destination for holidays”, said Lebed
Armenia Travel, tour agency also reported, “We had several concerned phone calls from our tourists, however 90% of them decided not to change their travel plans to Armenia. All the May tours are sold out as Armenia is a very popular destination. The recent events are of course very sad, however the demonstrations should not have a negative influence on the demand in the market as there is absolutely no threat for the tourists here.”
Protests in Yerevan against the new Prime Minister, Serzh Sargsyan, continue for the 7th day in row. The protesters are closing streets in the city center and blocking the entrances to government buildings.