Իրանի խորհրդարանն ապրիլի 18-ին 162 կողմ, 5 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է «Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի կառուցման վերաբերյալ» օրինագիծը:
Մինչ այդ՝ ապրիլի 17-ին, ԻԻՀ Մեջլիսի բաց նիստի ընթացքում ընդունվել էր որոշում՝ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի կառուցման նախագծի շուրջ հրատապ քննարկումներ սկսելու վերաբերյալ, հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունը:
Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը տարիներ շարունակ գտնվել է Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների օրակարգային կարևոր հարցերի շարքում:

On April 18, Iranian parliament approved the construction of hydroelectric power stations on river Aras voting 162 for, 5 against and 5 blank votes.
As reported by press, information and public relations department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, earlier on April 17, during the open session of IRI Majlis, it was decided to have an urgent discussion about the construction works on river Aras.
The project on construction of hydroelectric power station in Maghri has been on the list of the most important questions on the Armenian-Iranian economic relations agenda for many years.