«Քայլ արա» նախաձեռնության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 18-ին դիմել էր աշխարհահռչակ հայ արվեստագետների՝ կոչ անելով գալ Երևան և միանալ ընդդիմության շարժմանը։ Factor.am-ը կապ է հաստատել կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի հետ՝ փորձելով պարզել, թե ինչ է նա մտածում Փաշինյանի կոչի մասին և արդյոք պատրաստվում է գալ Հայաստան։
«Ցավոք, ես չեմ կարող գալ, քանի որ նախապես ստանձնած մասնագիտական պարտավորություններ ունեմ, որոնք չեմ կարող խախտել»,- հայտնել է Էգոյանը:
Երևանում արդեն 7-րդ օրը շարունակվում են բողոքի ցույցերը Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ, ցուցարարները պարբերաբար փողոցներ են փակում, արգելափակում կառավարական շենքերը, քայլերթով անցնում փողոցներով:

On April 18, the leader of the initiation “Take a Step”, Nikol Pashinyan encouraged world-famous Armenian artists to come to Yerevan and join the opposition movement.
Factor.am contacted the famous Canadian-Armenian film director, Atom Egoyan, to try to find out what he thinks about the recent announcement of Pashinyan and whether the director is planning to visit Armenia on these days.
“Unfortunately I will not be able to come to Armenia as I have previously agreed professional obligations that I am not able to cancel”, said Egoyan.
Protests in Yerevan against the new Prime Minister, Serzh Sargsyan, continue for the 7th day in row. The protesters are closing streets in the city center and blocking the entrances to government buildings.