ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ (Ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների գործակալության) տնօրեն Ինգիբյորգ Գիսլադոտին կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին պաշտպանել և ապահովել երկրում խաղաղ հավաքների իրավունքը։
«Բոլոր մարդիկ ունեն կարծիքը խաղաղ բողոքների միջոցով հայտնելու հիմնարար իրավունք։ Իրավապահ ուժերը պիտի ոչ միայն զերծ մնան խաղաղ հավաքների իրավունքը խոչընդոտելուց, այլ նաև պատասխանատվություն են կրում այդ իրավունքն իրականացնելուն աջակցելու հարցում։ Դա ներառում է սադրիչներից ու հակընդդեմ ցույցերից և ցանկացած խոչընդոտներից ցուցարարների պաշտպանությունը», – նշել է նա։
Գիսլադոտին ընդգծել է իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ ընդդիմության հետ երկխոսություն սկսելու հարցում։ Միաժամանակ նա անհանգստությունն է հայտնել ցուցարարների՝ այդ թվում, անչափահասների նկատմամբ ուժի կիրառման, բերման ենթարկելու մասին հաղորդումների վերաբերյալ։

20 Апрель 2018 - 08:25 AMT
Директор Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Ингибьерг Сольрун Гисладоттир призвала власти Армении защищать и обеспечивать право своих граждан на свободу мирных собраний. Ее заявление о митингах против премьерства Сержа Саргсяна в Армении опубликовано на сайте ОБСЕ.
«У всех людей есть основополагающее право выражать свое мнение в ходе мирных протестов.Правоохранительные органы должны не только воздерживаться от вмешательства в право на свободу мирных собраний, но и несут ответственность за содействие реализации этого права. Это включает в себя обеспечение безопасности и защиты участников, например от провокаторов или контр-протестующих», – заявила она.
Отмечая предложение властей Армении об установлении диалога с оппозицией, Гисладоттир выразила обеспокоенность сообщениями о случаях несоразмерного применения силы полицией в отношении мирных демонстрантов, в том числе несовершеннолетних, а также о неизбирательных задержаниях в Ереване и других городах.
«Власти должны следить, чтобы любые меры по обеспечению общественной безопасности были законными, необходимыми и соразмерными», – подчеркнула она.