Քյոլնում կարող են ապամոնտաժել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը, որը բացվել է մի քանի օր առաջ առանց քաղաքապետարանի համապատասխան թույլտվության: Ապրիլի 19-ին այդպիսի որոշում է կայացրել Քյոլնի վարչական դատարանը, գրում է Deutsche welle-ն:
«Հիշել ցեղասպանության մասին» խմբի ակտիվիստները Քյոլնում ապրիլի 15-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան են տեղադրել: Հեղինակներն են քանդակագործներ Շտեֆան Կայզերն ու Մաքս Շոլցը: 1,5 մետր բարձրությամբ պողպատե քանդակը տեղադրվել է Հռենոսի ձախ ափին, Գոգենցոլերներին կամրջի մոտ: «Այդ ցավը բոլորինս է»,-գրված է հուշակոթողին հայերեն, անգլերեն, գերմաներեն և թուրքերեն լեզուներով:
Հեղինակները փորձել են դատարանում պաշտպանել հուշարձան կանգնեցնելու իրենց իրավունքը: Ըստ դատավորի, հեղինակները չունեն հատուկ հիմունքներով հասարակական կառույցներից օգտվելու թույլտվություն և չեն էլ կարող հավակնել նման թույլտվության: Ըստ դատավորի, հուշարձան կանգնեցնելու իրավունքը չի բխում կարծիքի ազատ արտահայտման իրավունքից, քանի որ այդ իրավունքը չի կանոնակարգում հանրային վայրերում հուշարձանների տեղադրումը:

Власти города Кельна могут демонтироватьмемориал в память о жертвах Геноцида армян, который был открыт несколько дней назад без получения соответствующего разрешения. Такое решение 19 апреля принял административный суд в Кельне.
Активисты из инициативной группы «Помнить о Геноциде» 15 апреля установили полутораметровую стальную скульптуру поблизости от Кельнского собора около моста Гогенцоллернов. Трехгранная пирамида увенчана бронзовым гранатом, пронзенным острием. «Эта боль затрагивает всех нас», – гласит надпись на мемориале, выгравированная на армянском, английском, немецком и турецком языках.
Создатели попытались отстоять в суде свое право на создание памятника, аргументируя его, в том числе, тем, что установка мемориала обеспечивается основным правом граждан на свободное выражение мнения, пишет Deutsche Welle.
Однако суд не внял аргументам активистов. По словам судьи, у создателей нет разрешения на пользование общественными сооружениями на особых основаниях, при этом они не могут претендовать на получение такого разрешения. Право на создание мемориала не проистекает из права на свободное выражение мнения, поскольку это право не регулирует установку памятников в общественных местах, подчеркнул судья.