1915 թվականը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես Օսմանյան Թուրքիայում պետականորեն իրականացված հրեշավոր ծրագրի՝ Հայոց ցեղասպանության տարի: Այդ մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ հղած ուղերձում:
«Լինել կուռ, համախմբված ու միասնական, հավատալ ու ապավինել սեփական ուժերին՝ ամեն ինչից վեր դասելով համազգային շահն ու արժեքները. սա՛ է մեր ժողովրդի առաջընթացի միակ ճանապարհը, սա՛ է Հայոց ցեղասպանության կարևորագույն դասը»,-ասված է ուղերձում:
Նշվում է, որ ապրիլի 24-ին ողջ հայ ժողովուրդը սգում ու խոնարհվում է Ցեղասպանության նահատակների սուրբ հիշատակի առջև: Դա հարգանքի տուրք է 1,5 միլիոն մեր հայրենակիցներին՝ անմեղ երեխաների, ծերերի ու կանանց, մշակույթի ու արվեստի գործիչների, պետական ու քաղաքական այրերի, հասարակ մարդկանց, ովքեր թուրքական յաթաղանի զոհ դարձան միայն այն բանի համար, որ հայ էին: Հարյուր հազարավոր մարդիկ դարձան տարագիր՝ թողնելով տուն ու տեղ և ապաստան գտնելով աշխարհի տարբեր ծայրերում:
«Մեր ժողովուրդը կարողացավ վերապրել այդ արյունալի աղետը և ոչ միայն վերապրել, այլև նորից կառուցել տուն ու օջախ, շենացնել հարազատ հողը և պաշտպանել այն՝ տոնելով մեծ հաղթանակներ: Այդ հաղթանակների հավաստիքն այսօր ազատ, անկախ ու ինքնիշխան հայկական երկու հանրապետություններն են, որոնք մեր մաքառող ու արարչագործ ժողովրդի, սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների միասնական ջանքերի ու նվիրումի շնորհիվ հաստատուն քայլերով ընթանում են դեպի հուսալի ապագա »,-ասված է ուղերձում:
Նշվում է նաև, որ «Մեծ եղեռնը համայն հայության խոր ցավն է ու չսպիացող վերքը, որը պարտավորեցնում է մեզ՝ միշտ լինել զգոն ու աչալուրջ, անել հնարավորը հայոց անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ու զորացման ուղղությամբ»:

The year of 1915 made it to the history of the Armenian people as the year of the Armenian Genocide, Nagorno Karabakh (Artsakh) president Bako Sahakyan said in his message on Tuesday, April 24.
On 24 April the entire Armenian nation bows before the memory of the Genocide martyrs.
"It is a tribute to our 1.5 million compatriots, innocent children, elderly people and women, intellectuals, state and political figures and ordinary people who fell victim to the Ottoman regime only because of their nationality," Sahakyan said.
"Hundreds of thousands of people became refugees leaving their homes and finding shelter in different corners of the world. Our people managed to survive this bloody catastrophe, build new homes, develop their native land and defend it, celebrating great victories. The guarantees of these victories today are the two free, independent and sovereign Armenian republics that thanks to joint efforts and the dedication of our hardworking and creative people, our sisters and brothers from the Diaspora, are steadfastly moving towards a reliable future.
"The Genocide is a severe pain and open wound of the entire Armenian people, which obliges us to always be on alert and vigilant, do everything possible for the continuous development and strengthening of the independent Armenian statehood. To be firm, consolidated and united, believe and rely on our own strength, considering national interests and values above everything else. This is the only way of our people's progress, this is the most important lesson of the Armenian Genocide.