Ապրիլի 23-ին Կիևի միջազգային համալսարանում Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային կոմիտեի ղեկավար, պատմաբան Դավիթ Դավթյանը Հայոց ցեղասպանության թեմայով դասախոսություն է կարդացել:
Համալսարանի պրոֆեսոր Խաչատուր Խաչատրյանը կարևորել է նման միջոցառումների անցկացումը, գրում է AnalitikaUA.net-ը:
«Նման միջոցառումները պետք է որքան հնարավոր է հաճախ անցկացնել, քանի որ դրանք բացահայտում են պատմական ճշմարտությունը, որը չի կարելի թաքցնել: Հարկավոր է, որ մարդիկ իմանան նման հանցագործությունների մասին, քանի որ դրանք չունեն վաղեմության ժամկետ: Առավել ևս, որ ուսանողների շրջանում կա մեծ շահագրգռվածություն, որոնք ցանկանում են իմանալ պատմության առաջին ցեղասպանության մասին»,-ասել է Խաչատրյանը:
Ապրիլի 24-ին և առաջիկա օրերին Ուկրաինայում բազմաթիվ միջոցառումներ են պլանավորված, երկրի մեծ քաղաքներում մեծաթիվ գովազդային վահանակներ են տեղադրվել, իսկ ազգային և տեղական հեռուստաալիքներով կներկայացվի Ուկրաինայի հայերի միության սոցիալական գովազդը «Շնորհակալություն կրկին վերածնվելու հնարավորություն համար. Հայեր»: Մի քանի քաղաքներում ավտոերթեր են նախատեսված:
Ապրիլի 24-ին Կիևում տեղադրված խաչքարի մոտ պատարագ կմատուցվի, որը կավարտվի խաղաղ երթով դեպի կենտրոն: Իսկ ավելի ուշ կբացվի ցեղասպանության մաիսն պատմող լուսանկարչական ցուցահանդես:

23 апреля в Киевском международном университете глава историко-культурного комитета Союза армян Украины кандидат исторических наук Давид Давтян прочел лекцию посвященную теме Геноцида армян в Османской империи.
Президент университета профессор Хачатур Хачатурян отметил важность проведения подобных мероприятий, пишет AnalitikaUA.net.
«Такие мероприятия нужно проводить как можно чаще, поскольку они раскрывают историческую правду, которую недопустимо скрывать. Необходимо, чтобы люди знали о подобных преступлениях против человечности, ведь они не имеют срока давности, хотя и часто скрываются за ширмой политики. Тем более, что есть высокая заинтересованность со стороны студентов, которые хотят знать правду о первом в мировой истории геноциде»,- отметил Хачатурян.
В ближайшие дни в Украине активно планируются и проводятся мероприятия приуроченные к 103-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. В крупных городах страны размещено большое количество билбордов и ситилайтов, планируется размещение социального ролика САУ «Спасибо за шанс расцвести вновь. Армяне» на национальных и региональных телеканалах, а также проведение автопробегов в нескольких городах.
В Киеве 24 апреля возле армянского хачкара пройдет поминальная литургия в память о жертвах, которая завершится мирным шествием к центру города. Позже на арке Дружбы народов будет представлена фотовыставка под названием «Так, це геноцид».