Միացյալ Նահանգները շարունակում է ուշադիր հետևել Հայաստանում տիրող իրավիճակին: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի իրավիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Հիթեր Նոյերթի հայտարարության մեջ:
«Որպես Հայաստանի բարեկամ մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք իրականացնել բարեխիղճ բանակցություններ` Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ձևավորման շուրջ և հասնել այնպիսի հանգուցալուծման, որը կարտացոլի ՀՀ բոլոր քաղաքացիների շահերը», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Պետքարտուղարությունը պաշտպանում է բոլոր կողմերի միջև երկխոսությանը նպաստելուն ուղղված նախագահ Սարգսյանի աշխատակազմի շարունակական ջանքերը:
«Մենք շարունակում ենք գոհունակությամբ արտահայտվել ցույցերի խաղաղ բնույթի վերաբերյալ և համոզմունք ենք հայտնում, որ առաջիկա օրերին անվտանգային ուժերն ու խաղաղ ցույցերի իրենց իրավունքն իրացնողները կշարունակեն զերծ մնալ բռնություններից», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Ընդդիմությունը պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ պահանջում է ԱԺ-ից հաստատել վերջինիս թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում, որպեսզի նա տանի քաղաքական պրոցեսը դեպի արտահերթ ԱԺ ընտրություններ։ Մայիսի 1-ի ընտրություններին ՀՀԿ-ն թեկնածու չի առաջադրի։ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել է «ժողովրդի թեկնածուին» պաշտպանելու որոշման մասին։
Ապրիլի 29-ի կեսօրից ընդդիմությունը կրկին շրջափակում է բոլոր մայրուղիներն ու ճանապարհները։ Այս մասին է հայտարարել պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը Սպիտակում հանրահավաքի ժամանակ։ժամը 19.00 հանրահավաք է նախատեսված Հանրապետության հրապարակում:

The United States continues to monitor closely the situation in Armenia, State Department spokeswoman Heather Nauert said in a statement on Saturday, April 28.
An opposition leader from Yelk bloc and the founder and head of Civil Contract party, Nikol Pashinyan leads a campaign throughout Armenia against the ruling authorities.
In the past two days, all the parliamentary factions have either expressed support for Pashinyan or have at least refused to nominate their own candidates for the prime minister's post.
"As a friend of Armenia, we urge all parties to engage in good faith negotiations on the formation of a new government in accordance with the Constitution, and to reach a resolution that reflects the interests of all Armenians."
"We support the ongoing efforts of the Office of President [Armen] Sarkissian to facilitate dialogue between all parties. We continue to commend the peaceful nature of the demonstrations, and trust that the security forces and those exercising their right to peaceful protest will remain committed to non-violence in the days to come."