Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունն ու ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
«Եվրոպական միությունը վերստին հաստատում է աջակցությունը Հայաստանում` բարեկեցիկ և ժողովրդավարական հասարակության զարգացմանն ուղղված ջանքերին: Այս համատեքստում ծայրահեղ կարևոր է բոլոր կողմերի ներգրավմամբ համապարփակ երկխոսությունը` Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ձևավորման շուրջ, որը բխում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիների շահերից»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Եվրամիությունը շարունակում է աջակցել այդ հարցում նախագահ Արմեն Սարգսյանի ջանքերին:
«Շարունակում է կարևոր մնալ այն, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները և հավաքների և ազատ արտահայտման իրենց իրավունքն իրացնողները ցուցաբերեն զսպվածություն եւ պատասխանատվություն»,- նշված է հայտարարության մեջ:

The European Union reiterates its support to Armenia in its efforts to build a prosperous and democratic society, the bloc said in a statement on Monday, April 30.
"In this context, it is crucial that all sides engage in a comprehensive dialogue, in view of the democratic formation of a new government in accordance with the Constitution and in the interest of all Armenians. The European Union continues to support the efforts of President Armen Sarkissian in this regard," the EU said.
"It remains crucial that all parties involved, including the law enforcement agencies and those exercising their right of freedom of assembly and expression, show restraint and responsibility."
In the past two days, all the parliamentary factions have either expressed support for Pashinyan’s candidacy as PM- which was announced on Monday, April 30 – or have at least refused to nominate their own candidates for the prime minister's post.