Ապրիլի 30-ին՝ ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ուես Միթչելի միջև:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներին։ ԱԳՆ ղեկավարն ու պետքարտուղարի տեղակալը համակարծիք էին, որ ստեղծված իրավիճակի լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը պետք է ընթանան ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուես Միթչելը մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի շուրջ։ Զրուցակիցները վերահաստատել են իրավիճակի լարման բացառման անհրաժեշտությունը և այս առումով կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության առավել խորացման ուղղությամբ համատեղ քայլերին, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր, «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ և ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը ևս հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով օգնական Ուես Միտչելի հետ։ Այդ մասին Փաշինյանը հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:

Acting foreign minister Edward Nalbandian on Monday, April 30 had a phone talk with Assistant U.S. Secretary of State for European and Eurasian Affairs Wess Mitchell.
The two weighed in on the current political situation in Armenia and agreed that every step must be in line with the country’s Constitution.
The diplomats also discussed the Nagorno Karabakh conflict, stressing the need for excluding more tensions on the contact line and emphasizing the importance of the OSCE Minsk Group co-chairs’ latest declaration.
On April 23, the co-chairs in a message underscored “the critical importance of the sides respecting the ceasefire at this delicate time and, in particular, keeping heavy equipment positioned in the rear of the frontlines.”
The co-chairs called on the sides to take immediate measures to reduce tensions, and look forward to meeting with the parties as soon as possible to renew intensified negotiations to find a lasting and peaceful solution to the conflict.
Also, Nalbandian and Mitchell discussed the ways to expand ties between Armenia and the United States.