ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան համարում է, որ ՀՀ և ՌԴ հարաբերություններն առանձնահատուկ են: Այդ մասին նա հայտարարել է հայտնի ռուս հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի «Կիրակնօրյա երեկո» հեռուստահաղորդման եթերում:
Անդրադառնալով այս օրերին Երևանում ծավալվող իրադարձություններին՝ Զախարովան ասել է, որ հայտնած տեսակետը Մոսկվայի ընդհանուր տեսակետն է, ոչ թե իր անձնական կարծիքը:
«Օգտվելով եթերի հնարավորություններից՝ ցանկանում եմ իմաստություն, կամք և աստվածային նախախնամություն մաղթել հայերին: Հնարավոր է, դա դիվանագիտական բառապաշարից չէ, սակայն ժամանակները տարբեր են լինում, և ես ցանկանում եմ հենց դա մաղթել: Եվ ուզում եմ կրկնել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները Ռուսաստանի համար միշտ առանձնահատուկ են եղել»:
Ավելի վաղ, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել էր Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ գրելով, որ ՌԴ-ն միշտ Հայաստանի հետ է:«Ազգը, որն ունի ուժ՝ անգամ իր պատմության ամենադժվարին պահերին չմասնատվելու և պահպանելու հարգանք միմյանց նկատմամբ՝ չնայած տարաձայնությունների, հզոր ազգ է», – գրել էր նա:

30 Апрель 2018 - 12:59 AMT
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала особыми отношения между Арменией и России. Об этом она заявила в эфире телепередачи «Воскресный вечер» с Владимиром Соловьевым.
Как отметила Захарова, высказанная ею ранее позиция по событиям в Ереване была консолидированной точкой зрения Москвы, а не ее личным мнением.
«Пользуясь возможностями эфира, хочу пожелать армянам мудрости, воли и божественного провидения. Возможно, это не из дипломатического лексикона, но бывают разные времена, и я хочу пожелать именно этого. И хочу повторить, что Россия и Армения для России – это всегда особые отношения», – отметила Захарова.
Ранее Захарова заявила, что решение отом, ктобудет руководить Арменией, должно приниматься внутри этой страны наоснове общественного консенсуса.«Именно внутри Армении должна происходить выработка консенсуса иобщественного согласия относительно того, какиктобудет руководить этой страной, какой курс будет выбран итакдалее»,- сказала она.