System of A Down խմբի մենակատար, երգիչ և երգահան Սերժ Թանկյանը, հայտնի կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, նրա կինը՝ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, ԱՄՆ-ում ճանաչված երգիծաբան Վահե Բերբերյանը և կինոռեժիսոր Էրիկ Նազարյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ: Հայտարարությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Սերժ Թանկայնը:
«Այն, ինչի ականատեսն ենք վերջին երկու շաբաթում, Հայաստանում իրական ժողովրդավարական գործընթացի հաղթանակն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ցուցարարները ոչ միայն հասան վարչապետ ընտրված Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին, այլ նաև կարողացան «ՀՀ Ազգային ժողովը վերածել հանրային համաժողովի»՝ Հանրապետության հրապարակում մայիսի 1-ի ԱԺ հատուկ նիստի հեռարձակման միջոցով:
«Պարզ էր, որ Նիկոլն այդ օրը վարչապետ չի ընտրվի, սակայն, մենք վստահ ենք, որ հանուն փոփոխությունների այդ շարժումը կշարունակվի, էլ ավելի մեծ թափ կստանա, երբ անցնենք այդքան անհրաժեշտ հանրային ընտրություններին: Հայաստանի երիտասարդներն ու քաղաքացիները միասնաբար վեր բարձրացրեցին խաղաղ բողոքների նշաձողն ամբողջ աշխարհում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նրանք կոչ են անում, որ ընտրությունները Հայաստանում կայանան որքան հնարավոր է շուտ:
«Խնդրում ենք, չտրվեք ցասումին ու հիասթափությանը, հավատարիմ մնացեք ձեր դրական դիրքորոշմանը: Հաղթողները չեն կորցնում սառնասրտությունը: Արդարությունը կհաղթանակի: Մենք ձեր հետ ենք»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Թանկյանը գրել էր, որ շուտով Հայաստան է ժամանելու, որպեսզի միանա ՀՀ իշխանությունների դեմ բողոքի ակցիաներին:
«Շատ տխուր եմ, որ ցայսօր չեմ կարողացել անձամբ միանալ ձեզ սարսափելի վիրուսի պատճառով, սակայն ուշադիր հետևում էի ու մեկնաբանում, երբ զգում էի, որ դա կարող է փոխել իրավիճակը։ Խոստանում եմ շուտով լինել այդտեղ։ Անարդարության բազմաթիվ տարիներից հետո մենք հաղթեցինք այս մարտում։ Մեր երկրի ներկան ու ապագան կախված է ձեր խաղաղ ակցիաներից», – նշել է նա։
Մայիսի 2-ին հազարավոր մարդիկ փակել են Հայաստանի տարածքում հարյուրավոր ճանապարհներ, այդ թվում՝ միջպետական մայրուղիներ ու դեպի Զվարթնոց օդանավակայան ճանապարհը։Ակցիաները հետևել են մայիսի 1-ին ՀՀԿ կողմից ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի ընտրությունը տապալելուն։

Вокалист группы System of A Down, певец и автор песен Серж Танкян, известный канадский режиссер Атом Эгоян, его супруга, актриса Арсинэ Ханджян, популярный в США сатирик Ваге Берберян и кинорежиссер Эрик Назарян выступили с совместным заявлением относительно внутриполитической ситуации в Армении. Его на своей странице в Facebook опубликовал Танкян.
Звезды диаспоры отметили, что поддерживают мирные акции неповиновения в Армении против властей.
«То, что мы наблюдали за последние две недели, стало явной победой подлинного демократического процесса в Армении»,- говорится в заявлении.
Отмечается, что протестующие не только добились отставки экс-премьера Сержа Сргсяна, но и смогли превратить «парламент Армении в общественный форум» посредством трансляции на Площади Республики в Ереване 1 мая специального заседания Национального собрания РА по вопросу избрания премьера страны.
«Было ясно, что сегодня Никол (лидер оппозиционных движений, депутат НС РА Никол Пашинян – ред.) не будет избран премьер-министром, но мы уверены, что это движение за перемены будет продолжаться и наберет еще большую силу, когда мы перейдем к столь необходимым общественным выборам.Молодежь и граждане Армении коллективно подняли планку мирных протестов во всем мире»,- отметили известные представители армянской диаспоры.
Они настоятельно призывают к тому, чтобы выборы в Армении произошли как можно скорее.
«Пожалуйста, не поддавайтесь гневу и разочарованию и поддерживайте свою позитивную позицию. Победители не теряют хладнокровия. Справедливость восторжествует. Мы с вами»,- говорится в заявлении.
Ранее Танкян заявил, что вскоре приедет в Армению, чтобы присоединиться к акциям протеста против властей РА.«Мне очень грустно, что до сих пор я не смог лично присоединиться к вам из-за ужасного вируса, но я внимательно следил за вами и комментировал, когда я чувствовал, что это может изменить ситуацию. Я обещаю скоро быть там. После многих лет несправедливости вы выиграли эту битву. Настоящее и будущее нашей страны зависит от ваших мирных акций»,- написал Танкян.