Մայիսի 3-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած հատվածում։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա) և ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Վլադիմիր Մինարիկը (Սլովակիա)։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը, հայտնում է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ապրիլի 30-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում, ի տարբերություն հանգստյան օրերին հաստատված հարաբերական հանգիստ իրադրության, կրկին նկատվել են հակակառակորդի զինտեխնիկայի և կենդանի ուժի կուտակումներ ու տեղաշարժեր, որոնք շարունակվել են նաև մայիսի 1-ին: Այդ մասին ասվում է Արցախի ՊՆ հայտարարության մեջ:

The OSCE Mission will on Thursday, May 3 conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the line of contact between the armed forces of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Azerbaijan, to the southeast from Talish village of the Martakert region.
From the Artsakh Defense Army positions, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Ghenadie Petrica (Moldova), staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany) and Head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Vladimir Minarik (Slovakia).
Despite the relative calm on the contact line between Nagorno Karabakh (Artsakh) and Azerbaijan over the weekend, new accumulation and movement of Azerbaijan’s manpower and military equipment have been observed since Monday, April 30, the Artsakh Defense Army said on Tuesday.
According to the statement, the Karabakh frontline troops are vigilant and continue controlling the situation on the contact line.