Երևան կժամանի Գլենդեյլի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը: Այդ մասին նա ասել է «Ամերիկայի ձայնի» հետ զրույցում:
Սինանյանը ծնվել է Երևանում 1973թ., ԱՄՆ է տեղափոխվել 1988-ին:
«Իրավիճակն այնպիսին էր, որ սփյուռքահայերը չէին էլ բողոքում Հայաստանից, բոլորը մի տեսակ ձեռք էին քաշել Հայաստանից: Դա շատ բացասական երևույթ էր, այս հոգեվիճակը մեզ մոտ էլ կփոխվի: Ես անպայման մեկնելու եմ Հայաստան, ոչ մի պաշտոնական առաքելություն չունեմ, ուղղակի ուզում եմ այդ պատմական պահին ներկա լինել հայրենակիցների հետ»,-ասել է նա:
Զարեհ Սինանյանը հավելել է նաև, որ չէր սպասում, որ իրադարձությունները Հայաստանում նման զարգացում կստանան:
Զարեհ Սինանյանը 2018-ի ապրիլին երկրորդ անգամ ընտրվեց Գլենդեյլի քաղաքապետ: Գլենդեյլում մոտ 170.000 հայ է ապրում: քաղաքում գործում են հայկական վարժարաններ, եկեղեցիներ և ակումբներ։ Հայերը կազմում են քաղաքի բնակչության մեկ երրորդից ավելին:

Glendale mayor Zareh Sinanyan will arrive in Yerevan to share “the historic moment” with the Armenian nation as the country’s parliament is set to elect a new prime minister after weeks of peaceful protests.
“In the current situation, Diaspora Armenians had given up on Armenia,” Sinanyan said in an interview with the Voice of America.
“That was a negative phenomenon but such a state of mind will change here too.”
“While I have no official mission, I will of course got to Armenia to be there for my compatriots on that historic moment,” Sinanyan said, adding that he would not expect such a turn of events in Armenia.
A campaign against the Armenian authorities was in full swing across Yerevan and the rest of the republic for several weeks and got even stronger after the parliament failed to elect opposition leader Nikol Pashinyan as the country's new prime minister on May 1.
Demonstrations have been halted since May 3 after the ruling Republican party of Armenia pledged to support Pashinyan’s candidacy.