Ազգային ժողովում ընթանում է օրենքի ուժով հրավիրված հատուկ նիստը, որի օրակարգում մեկ հարց է՝ ՀՀ վարչապետի ընտրությունը: Առաջադրված է միայն ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը:
Իր ելույթում խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կշարունակի մնալ ՀԱՊԿ և ԵՏՄ անդամ:
«Հայաստանը կշարունակի մնալ ՀԱՊԿ անդամ՝ ավելի ամուր դարձնելով գործակցությունը: ՌԴ հետ հարաբերությունների զարգացումը մեր գլխավոր առաջնահերթությունների թվում է: ՌԴ հետ ռազմական գործակցությունը դիտարկում ենք որպես ՀՀ անվտանգության ապահովման համակարգի կարևոր գործոն», – ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը շարունակելու է մնալ ԵՏՄ անդամ, իսկ նոր կառավարությունը գործադրելու է բոլոր ջանքերն այս կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
Իր ելույթը Փաշինյանը սկսեց Շուշիի ազատագրման տարեդարձը շնորհավորելով՝ նշելով, որ Հայաստանի «թավշյա» հեղափոխության հաղթանակն էլ պետք է արձանագրվի հենց այսօր:

Nikol Pashinyan, the only candidate for the post of the prime minister, said on Tuesday, May 8 that Armenia will continue to remain a member of the Collective Security Treaty organization (CSTO) and the Eurasian Economic Union (EAEU).
The Armenian parliament is set to elect a new prime minister on Tuesday, May 8 after weeks of political standoff, a civil campaign against the ruling authorities and massive protests in Yerevan and across the country.
Addressing the National Assembly, Pashinyan also said that the development of relations with Russia is among the priorities of the government that will soon be formed in the country.
“We consider the military cooperation with Russia as an important factor in armenia’s security system,” Pashinyan said.