Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) մայիսի 8-ին Նիկոլ Փաշինյանի ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց անմիջապես հետո նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյին՝ խնդրելով սատարել ՀՀ-ում խաղաղ, աննախադեպ և սահմանադրական իշխանափոխությանը: Հանձնախումբն առաջարկել է արագացնել Հայաստանին 140 մլն դոլարի հատկացումը «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի ծրագրի շրջանակում, որն ուղղվելու է գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարապետության, արվեստի և մաթեմատիկայի զարգացմանը (STEAM): Այդ մասին ասվում է Հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանի Պոմպեոյին ուղղված նամակում:
«Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիան ստեղծվել է 2004-ին աշխարհի ամենաաղքատ երկրների զարգացմանը նպաստող ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ծրագրի շրջանակում:
«Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիան Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման այդ դժվար պահին կարող է կենտրոնական դեր ունենալ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների այս նոր փուլում: Ուստի մենք դիմում ենք ձեզ ՝ հորդորելով անհապաղ քննարկումներ սկսել Հայաստանի հետ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի ծրագրի հիման վրա նոր համաձայնագրի քննարկումը: Նման համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կտա նոր սերնդին կրության, տնտեսական գործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև հայ և ամերիկյան ժողովրդներին կապող բարեկամության ամրապնդման համար»,-ասվում է Համբարյանի նամակում:
Նամակում հիշատակվում է, որ «Հազարամյակի մարտահրավերները» նման ծրագիր է իրականացրել Վրաստանում՝ $75 հատկացնելով դպրոցների ենթակառուցվածքների զարգացման, $30 մլն՝ STEAM ծրագրի և ևս $15 մլն՝ ամառային դպրոցական ծրագրերի համար:
Ենթադրվում է, որ գումարը ՀՀ-ին կհատկացվի 5 տարվա ընթացքում:
Վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց առաջ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ իր տնտեսական քաղաքականության գլխավոր առաջնայնությունը լինելու է բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության զարգացումը:

10 Май 2018 - 07:31 AMT
Армянский национальный комитет Америки (АНКА) сразу после избрания Никола Пашиняна 8 мая на пост премьер-министра Армении направил письмо госсекретарю США Майклу Помпео с просьбой поддержать мирную, беспрецедентную и конституционную смену власти в РА посредством ускорения процесса предоставления Армении 140 млн долларов в рамках программы Корпорации «Вызовы тысячелетия» (MCC), которая будет направлена ​​на развитие сфер науки, технологий, архитектуры, искусства и математики (STEAM). Об этом говорится в письме председателя АНКА Раффи Ампаряна к Помпео.
Корпорация «Вызовы тысячелетия» создана в 2004 году в рамках программы Госдепартамента США для развития экономики беднейших стран мира.
«MCC в этот сложный момент для развития демократии в Армении может сыграть центральную роль в этом новом этапе армяно-американских отношений. Именно в этом духе мы обращаемся к вам незамедлительно начать обсуждение нового соглашения с Арменией на основе STEAM.Такое соглашение увеличит возможности нового поколения мальчиков и девочек за счет образования, укрепления нашего экономического партнерства и, в более широком смысле, укрепления устойчивых уз дружбы, которые давно связывают американский и армянский народы»,- говорится в письме Ампаряна.
Отмечается, что АНКА уже провел несколько встреч в этом направлении с чиновниками из американского правительства. В письме также говорится, что МСС реализовал подобную программу в Грузии, которой выделил $75 млн на развитие школьной инфраструктуры, $30 млн на программу STEAM и еще $15 млн на летние школьные программы. Подразумевается, что деньги на реформы в Армении будут выделяться в течение 5 лет.
8 мая парламент Армении избрал премьером лидера оппозиции Никола Пашиняна. Перед избранием он заявил, что главными приоритетами его экономической политики станет развитие высоких технологий, сельского хозяйства и туризма.