Մայիսի 8-ին Ուկրաինայի Զապորոժյեի շրջանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները վերահուղարկավորել են 1943-ին շրջանի ազատագրման համար մղած մարտերում հերոսաբար զոհված հայ զինվոր Դավիթ Տեր-Պողոսյանի աճյունը: Այդ մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Ավելի քան մեկ տարի առաջ Ուկրաինայի հայերի միությունը Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատան հետ սերտ գործակցությամբ զինվորի հարազատների ակտիվ որոնումներ էր սկսել, սակայն ապարդյուն:
«Ներիր, եթե չվերադառնամ… »,-սրանք են եղել զինվորի վերջին խոսքերը, պահպանվել է նրա նամակը: Իսկ մենք ասում ենք. Ներիր Դավիթ ջան, որ չկարողացանք գտնել քո հարազատներին, բայց, իմացիր, որ աշխարհի բոլոր հայերը քո հարազատներն են և աղոթում են քո հոգու համար: Թող հոգիդ խաղաղվի»,-ասել է արարողության ժամանակ Դոնեցկի շրջանում Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Ռուբեն Մարգարյանը:
Ազատագրված Կիևի պարետը Մեծ Հայրենականի ժամանակ եղել է գեներալ-լեյտենանտ Սարգիս Մարտիրոսյանը:
2017-ին Չեչնիայի Նաուրի շրջանում հուղարկավորել են այդ վայրերում 1942թ. զոհված խորհրդային զինվորների ու սպաների աճյունը, որոնց թվում 15 հայ զինծառայող կար:

10 Май 2018 - 09:59 AMT
8 мая представители армянской общины Запорожья перезахоронили останки Давида Тер-Погосяна, который героически погиб в 1943 году за освобождение Запорожской области. Об этом со ссылкой на местную армянскую общину сообщает AnalitikaUA.net.
Более года назад Союзом армян Украины при тесном содействии посольства Республики Армения в Украине были инициированы активные поиски родственников погибшего солдата, но безрезультатно.
Поэтому было принято решение перезахоронить героя на той земле, ради которой он отдал свою жизнь. Вместе с 37-ю братьями по оружию Давид Тер-Погосян покоится близ села Великая Белозерка в Запорожской области.
«Прости если не вернусь…» — последние слова солдата из сохранившегося письма. Приводит слова солдата представитель Союза армян Украины в Донецкой области Рубен Макарян.
В годы войны армянский народ дал 106 Героев. Среди известных на Украине военачальников эпохи Второй мировой войны — комендант освобожденного Киева, генерала-лейтенант Саркис Мартиросян.