Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Հալաֆ Հալաֆովը մեկնաբանել է մայիսի 9-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ԼՂ հարցով բանակցելիս սեղանի շուրջ պետք է լինի նաև Արցախի իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահ Բակո Սահակյանի:
Նա նշել է, որ բանակցությունների ձևաչափը ԵԱՀԿ-ի կողմից արդեն հաստատված է, ու որպես կողմեր ներգրավված են Հայաստանն ու Ադրբեջանը, իսկ որպես միջնորդներ՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը, գրում է «ԱՊԱ»-ն:
«Հավատում ենք, որ բանակցությունները կշարունակվեն այդ ֆորմատով: Նման փորձեր նախկինում էլ են ձեռնարկվել, բայց դա ռեալ չէ, աբսուրդ է ու չի համապատասխանում բանակցային գործընթացին», – նշել է Հալաֆովը:
ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԼՂ հարցով բանակցություններում նոր մոտեցում էր առաջարկել. նրա խոսքով,Հայաստանի Հանրապետության անունից Ադրբեջանի նախագահի հետ ինքը պատրաստ է բանակցել, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահ Բակո Սահականի։
Փաշինյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում բանակցությունների ձևաչափը չի կարող ամբողջական համարվել, քանի դեռ դրան չի մասնակցում Արցախը, ինչն էլ պատճառներից մեկն է, որ բանակցությունները սպասվող արդյունքը չեն տալիս։

Формат переговоров по урегулированию карабахского конфликта уже утвержден в рамках ОБСЕ. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов, комментируя заявление нового премьер-министра Армении Никола Пашиняна об участии Нагорного-Карабахской Республики в переговорах.
8 мая парламент Армении избрал премьером лидера оппозиции Никола Пашиняна. Перед избранием он заявил о готовности вести переговоры с властями Азербайджана по урегулированию карабахского конфликта, но с условием, что в них примет участие Нагорно-Карабахская Республика.
«В качестве сторон в переговорах принимают участие Армения и Азербайджан, в качестве посредников – Франция, США и Россия. Мы верим, что переговоры будут продолжены в этом формате»,- заявил он, пишет АПА.
По словам Халафова, попытки вовлечь Карабах в переговорный процесс предпринимались и ранее, «но это нереально, абсурдно и не соответствует переговорному процессу».