Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության համառուսաստանյան կենտրոնի հարցման արդյունքում պարզվել է, որ ռուսաստանցիների կեսից ավելին հետևում է հայաստանյան իրադարձություններին, այտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ռուսաստանցիների 78%-ը (իրադարձություններով հետաքրքրվողների խմբում, բոլոր հարցվածների՝ մոտ 48 տոկոսը) կարծում է, որ ՀՀ իրադարձությունների կրկնությունը ՌԴ-ում անհնար է, իսկ 15 տոկոսը դա հնարավոր է համարում՝ այս խմբին են հարում հիմնականում երիտասարդները, 18-24 տարեկանները:
Ինչպես վկայում են հարցման արդյունքները, Հայաստանում ստեղծված իրավիճակով հետաքրքրվում է հարցվածների 50 տոկոսը, սակայն ուշադիր հետևում է միայն 9 տոկոսը, մինչդեռ մյուսները՝ ժամանակ առ ժամանակ: Հարցման մասնակիցների 40 տոկոսը հայտնել է, որ չի հետաքրքրվում այդ թեմայով:
Հարցման մասնակիցների 28 տոկոսը հայաստանյան իրադարձությունները բնութագրել է որպես թավշյա հեղափոխություն, 14 տոկոսը՝ որպես զանգվածային հուզումներ, բողոքի ակցիաներ, կապված Սարգսյանի ընտրության հետ, 10 տոկոսը՝ որպես պետության ղեկավարի նոր ընտրություններ, իսկ 30 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Հարցման մասնակիցների 28 տոկոսը կարծում է, որ այս իրադարձությունների հետևանքով հայ-ռուսական հարաբերությունները կվատթարանան, 20 տոկոսը՝ որ կբարելավվեն, իսկ 27 տոկոսը կարծում է, որ ոչ մի կերպ չեն ազդի:
Հարցումն անցկացվել է 2018-ի մայիսի 7-8-ին 18-ից բարձր տարիքի ռուսաստանցիների շրջանում: Հարցմանը մասնակցել է 2000 մարդ:

More than half of Russians polled by the Russian Public Opinion Research Center (VTsIOM) have said that they follow the developments in Armenia, most often describing the situation as a "velvet revolution", TASS reports.
After weeks of peaceful protests which paralyzed traffic in Yerevan and across the republic, former prime minister Serzh Sargsyan was forced to resign, with the parliament ultimately electing protest leader Nikol Pashinyan as the new head of government.
According to the results of the survey, 59% of respondents are interested in the situation in Armenia, but only 9% of them closely follow the events in this country, while the rest (50%) follow them from time to time. 40% of respondents reported that they are not interested in the matter.
78% of the respondents in the group interested in what is happening – which makes up for about half of all the participants – believe that in Russia "it is impossible" to repeat such events. 15% think it’s probably possible.
In the course of the survey, participants, who stated that they were aware of what was happening in Armenia, were asked to briefly describe these events. The most popular option (28%) was the definition "velvet revolution", followed by "mass unrest, protests actions related to Sargsyan's elections" (14%), "there will be elections for a new head of state" (10%). At the same time, 30% were undecided.