Մայիսի 10-ի երեկոյան Մոսկվայի հայերը չարտոնված հանրահավաք են անցկացրել «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի խմբագրության մոտ: Տասնյակ մարդիկ պաշարել են շենքը՝ փակելով մուտքը:
Նրանք ներողություն են պահաջնել «Գլավտեմա» հաղորդման հաղորդավարներ Միխայիլ Լեոնտևից ու Միխայիլ Յուրևից հակահայ արտահայտությունների համար:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի«Գլավտեմա»հաղորդումը հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում, երբ հաղորդավարններ Միխայիլ Լեոնտևն ու Միխայիլ Յուրևը վերջին մի քանի թողարկումները, մասնավորապես, ապրիլի 26-ի և մայիսի 3-ի թողարկումները, նվիրեցին հայաստանյան իրադարձություններին: Նրանք համեմատականներ են անցկացրել Հայաստանի և Ուկրաինայի «հեղափոխությունների» միջև, Հայաստանը «ՌԴ համար բեռ» համարելով, և կոչ են արել երկրի իշխանություններին «արյան մեջ խեղդել»՝ բողոքները ճնշելու համար:
Խմբագրության մոտ հավաքված մարդիկ պահանջում էին, որ դուրս գան Լեոնտևն ու Յուրևը: Այդ ժամանակ խմբագրության շենքում ընթանում էր «Գլավտեմա» հաղորդման հերթական թողարկումը: Հավաքվածների մոտ դուրս եկավ ռադիոյի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Կոնստանտին Պրիդիբայլոն: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները, որոշ ժամանակ մնալով շենքի մոտ, այնուհետև հեռացել են: Նրանք խմբագրությանն են փոխանցել գրություն՝ կրկին ներողություն պահանջելով:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի եթերում հնչած արտահայտությունների կապակցությամբ հայտարարություն էր տարածել Ռուսաստանի Հայերի միությունը՝ վրդովմունքն արտահայտելով և նշելով, որ հաղորդավարներն անցել են լրագրողական և մարդկային էթիկայի բոլոր սահմանները: Change.org կայքում ստորագրահավաք է սկսվել ՌԴ քննչական կոմիտեին ուղղված դիմումի տակ, որի մասնակիցները խնդրում են պատասխանատվության ենթարկել «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի հաղորդավարներին՝ թշնամանք և ատելություն սերմանելու համար:

11 Май 2018 - 07:24 AMT
Вечером 10 мая в Москве около редакции Радио «Комсомольская правда» прошел несанкционированный митинг представителей армянской диаспоры. Десятки человек осадили здание, заблокировав вход в него.
Они требовали извинений от ведущих «Главтемы» Михаила Леонтьева и Михаила Юрьева за антиармянские высказывания.
Собравшиеся у редакции требовали, чтобы к ним вышли Леонтьев и Юрьев. В то же самое время в здании «Комсомолки» выходил в эфир очередной выпуск «Главтемы».
К собравшимся у здания вышел замглавного редактора Радио «Комсомольская правда» Константин Придыбайло.
Представители армянской общины немного постояли у здания, после чего ушли. На прощание они передали редакции записку, в которой вновь потребовали извинений.
Союз армян России выступил с заявлением в связи с высказываниями, прозвучавшими в адрес Армении и армян в эфире радио «Комсомольская правда»: «В Союзе армян России глубоко возмущены беспардонными и циничными высказываниями, прозвучавшими в адрес Армении и армян в эфире радио «Комсомольская правда» 26 апреля 2018 г. В передаче «Главтема» с участием Михаила Леонтьева, Ильи Савельева и Михаила Юрьева, ее участники позволили себе в самой циничной форме оскорбление целого народа. Они, перейдя все пределы журналистской и человеческой этики, а также правовой и гражданской ответственности за свои поступки, сделали ряд безответственных и унизительных высказываний в отношении нашего народа, используя нецензурную лексику, которой по определению не должно быть в эфире, тем более такой известной радиостанции как «Комсомольская правда».
На change.org начался сбор подписей под петицией Следственному комитету РФ для привлечения к ответственности радиостанции «Комсомольская правда» за разжигание вражды и ненависти.
Читайте также: «Комсомольская правда» просит прощения у армян за «некорректные заявления» Юрьева и Леонтьева