Թուրքիայի մեջլիսի նախագահությունը մերժել է ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (HDP-ԺԴԿ) ներկայացնող պոլսահայ պատգամավոր Կարո Փայլանի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը:
Օրենքի նախագծի մերժման մասին Փայլանին գրավոր տեղեկացրել է մեջլիսի նախագահ Իսմայիլ Քահրամանը՝ որպես մերժման հիմնավորում նշելով, որ Փայլանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը պարունակում է «կոպիտ և վիրավորական խոսք», հայտնում է Ermenihaber-ը:
Ըստ Քահրամանի՝ օրենքի նախագծի անվանման մեջ և տեքստում առկա են մեղադրանքներ Թուրքիայի Հանրապետության և թուրք ազգի պատմության և ազգի նկատմամբ, մասնավորապես, թուրք ազգը մեղադրվում է ցեղասպանություն գործելու մեջ: Քահրամանն ընդգծել է, որ նման արտահայտությունները վիրավորանք են երկրի հանդեպ և հակասում են ազգային գիտակցությանն ու պատմությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը հավելել է, որ նախագիծը վերադարձվում է պատգամավորին անհարժեշտ ուղղումներ կատարելու համար:
Փայլանը 2018թ ապրիլի 20-ն Թուրքիայի մեջլիսին էր ներկայացրել «1915 և դրանից հետո տեղի ունեցածը ցեղասպանություն ճանաչելու, մեղավորների անունները հասարակական վայրերից հանելու և տուժողներին Թուրքիայի քաղաքացիություն շնորհելու» մասին օրենքի նախագիծը:

A law draft submitted by Peoples' Democratic Party (HDP) İstanbul MP Garo Paylan to the Grand National Assembly of Turkey for the "Recognition of Armenian Genocide", "Removal of the Names of Genocide Perpetrators from Public Places" and "Amendment to Turkish Citizenship Law" has been rejected by the Parliament Speaker's Office, Bianet reports.
Turkey on Friday, May 11 said it was ready to consider any offer by new Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan for a "new page" in relations after the protest leader said he was prepared to open diplomatic ties without preconditions.
In the rejection letter signed by Parliament Speaker İsmail Kahraman, the law draft submitted by Paylan has been described as "rude and hurtful" and the statements of Paylan have been referred to as "insult to your own country" and "against our national consciousness and history."
The letter said: "The statements in the law draft have been considered to be hurtful as per Article No. 67 of the Internal Regulation on the grounds that they accuse the Republic of Turkey as well as the history and shared past of the Turkish Nation and they charge the Turkish Nation with committing a crime of genocide."