Մայիսի 6-12-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն:
Ընդհանուր առմամբ, անցնող շաբաթվա ընթացքում հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 150 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի թիկունքում` հիմնականում կենտրոնացման շրջաններում, նկատվել են նաև սահմանափակ քանակությամբ տեղաշարժեր, ինչին պաշտպանության բանակի դիրքապահ անձնակազմը աչալրջորեն հետևել ու պահել է վերահսկողության ներքո:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում զգոնության բարձր մակարդակով իրականացնել մարտական ծառայություն, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

12 Май 2018 - 09:47 AMT
В период с 6 по 12 мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил обстановка была относительно стабильной. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В общей сложности, в течение минувшей недели на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 150 раз. Противник произвел в направлении армянских позиций более 1500 выстрелов.
Помимо вышеуказанных нарушений, в течение недели в тылу ВС Азербайджана, в основном в зонах их дислокации, наблюдались ограниченные перемещения, передовые подразделения Армии обороны Арцаха бдительно следили за всем этим, держали ситуацию под контролем.
Передовые подразделения Армии обороны НКР владеют оперативно-тактической обстановкой и продолжают нести боевое дежурство с высоким уровнем бдительности.