Մայիսի 6-12-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն:
Ընդհանուր առմամբ, անցնող շաբաթվա ընթացքում հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 150 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի թիկունքում` հիմնականում կենտրոնացման շրջաններում, նկատվել են նաև սահմանափակ քանակությամբ տեղաշարժեր, ինչին պաշտպանության բանակի դիրքապահ անձնակազմը աչալրջորեն հետևել ու պահել է վերահսկողության ներքո:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում զգոնության բարձր մակարդակով իրականացնել մարտական ծառայություն, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

The situation on the contact line between Nagorno Karabakh (Artsakh) and Azerbaijan remains relatively calm on the week of May 6-12.
According to the Artsakh Defense Ministry, about 150 ceasefire violations – more than 1500 shots in total – by Azerbaijani army were registered in the reporting period.
Also, some manpower and equipment movements were observed which the Defense Army has been closely following.
Karabakh frontline units continue controlling the situation on the contact line and protecting their positions.