Իսրայելցի պատգամավոր Իցիկ Շմուլին «Սիոնիստական ճամբար» քաղաքական ալյանսից մայիսի 16-ին Քնեսթեի քննարկմանն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերավերյալ օրինագիծը:
Օրինագիծը շրջանառության մեջ է դրվել Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերություններում լարվածության աճի ֆոնին, գրում է The Jerusalem Post-ը:
Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպատան բացումից ժամեր առաջ բողոքի ակցիաներ մեկնարկեցին Իսրայելի և Գազայի հատվածի սահմանին: Ըստ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տվյալների, մայիսի 14-ի երեկոյան անկարգությունների հետևանքով առնվազն 58 պաղեստինցնի է զոհվել, ևս 2700-ը՝ վիրավորվել: Ըստ ականատեսների, որոշ վայրերում պաղեստինցիները փորձել են կտրել պատնեշներն ու անցնել Իսրայելի տարածք: Իսրայելցի զինվորները կրակել են բողոքի ցույցերի մասնակիցների վրա:
Ըստ Շմուլիի, մինչ օրս Իսրայելը խուսափում էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց, չնայած որ այդ պատմական փաստն արդեն 29 երկիր է ճանաչել:
«Մենք չենք հանդուրժի, որ մեզ խրատ կարդա արյունոտ ձեռքերով թուրք հակասեմականը, որն ամեն օր հազարավոր քրդերի է ռմբակոծում Սիրիայի հյուսիսում և որի պետությունը պատասխանատվություն է կրում հայ ժողովրդի ցեղասպանության և ասորիների դեմ պատմական ոճրագոծությունների համար»,-հայտարարել է Շմուլին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում «ցեղասպանություն» էր անվանել:

16 Май 2018 - 09:09 AMT
Израильский депутат Ицик Шмули из политического альянса «Сионистский лагерь» 16 мая внес на рассмотрение Кнессета законопроект о признании Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
Внесение законопроекта произошло на фоне увеличения напряженности в отношениях Израиля и Турции, пишет The Jerusalem Post.
За считанные часы до открытия посольства США в Иерусалиме, на границе Израиля и сектора Газа вспыхнули протесты. По данным министерства здравоохранения Палестинской автономии, к вечеру 14 мая в ходе беспорядков погибли не менее 58 палестинцев, еще более 2700 были ранены. По свидетельствам очевидцев, в нескольких местах палестинцы пытались перерезать пограничные заграждения и прорваться в Израиль. Сообщается, что израильские солдаты стреляли по протестующим.
По словам Шмули, Израиль до сего дня уклонялся от признания Геноцида армян несмотря на то, что этот исторический факт признан уже 29 государствами мира.
«Мы не потерпим чтения моралей от турецкого мясника-антисемита, который каждый день бомбит тысячи курдов на севере Сирии и чье государство несет ответственность за геноцид армянского народа и исторические преступления против ассирийцев»,- заявил Шмули.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе визита в Великобританию назвал действия Израиля в секторе Газа по отношению к палестинцам «геноцидом».
Подобный законопроект подготовил также депутат от партии «Ликуд» Амир Охана.
Турция отозвала для консультаций своих послов в Вашингтоне и Тель-Авиве.МИД Турции предложил генконсулу Израиля в Стамбуле временно покинуть пределы страны.