Հեղինակավոր New York Times պարբերականը ֆոտոռեպորտաժ է ներկայացրել երկու լուսանկարիչ կանանց մասին՝ հայուհու և թրքուհու, որոնք միասին են աշխատել և կարողացել են ֆիքսել կյանքը հայ-թուրքական սահմանի երկու կողմում՝ շեշտը դնելով ծպտյալ հայերի վրա:
Ինչպես նշում է պարբերականը, սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները երկու տարօրինակ կանանց նկատել են դեռևս 2015-ին, երբ հայաստանցի քրիստոնյա Անահիտ Հայրապետյանը և թրքուհի մահմեդական Սերա Աքջանը Թուրքիայից միասին, առանց տղամարդկանց ուղեկցության, տեսախցիկներով զինված շրջում էին տեղանքում՝ նպատակ ունենալով բացահայտել դարավոր գաղտնիքները:
Կանայք փնտրում էին «ծպտյալ հայերին», որոնց քրիստոնյա նախնիները վերապրել են 2015-ի Հայոց ցեղասպանությունը, երբ 1,5 մլն հայ զոհվեց:
Հայ մահմեդականի երկու կանայք, որի հայրը վերապրել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ձախ կողմի կինը հայուհի է, իսկ աջինը՝ արաբ: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան
«Ծպտյալ հայերը», որոնց փնտրում էին լուսանկարիչները, 2015-ին ողջ մնացած հայերի ժառանգներն են՝ հիմնականում այն կանանց ու երեխաների, որոնց ընդունել են տեղաբնակ քրդերի, թուրքերի ու արաբների ընտանիքները, և որոնք դավանափոխ են եղել: Թուրքիայի որոշ հեռավոր գյուղերում, ուր այցելել են լուսանկարիչները, այդ հայերի ազգային ու կրոնական սովորույթները տարիներով գաղտնի են պահվել՝ հարևանների վախից: Ծնողները հազվադեպ են ասել իրենց երեխաներին հայկական ծագման մասին, շատերը նույնիսկ խուսափել են հայերեն լեզվից, ուստի Ցեղասպանությունը վերապրածներից շատերի երեխաները հաճախ ոչինչ չեն իմացել իրենց ծագման մասին:
Աքջանն ու Հայրապետյանը ծանոթացել են 2006-ին, երբ մասնակցում էին հայ և թուրք լուսանկարիչների համատեղ նախագծին: Հենց այն ժամանակ կանայք հայտնաբերեցին, որ բավականին շատ ընդհանուր բան ունեն: Քանի որ երկուսն էլ փորձում էին աշխատել նահապետական երկրներում, նրանք մտերմացան և հաճախ էին դիմում միմյանց զգացմունքային աջակցության համար:
Տեղաբնակ Ջեմիլը կնոջ հետ, Սասունի Կոմք գյուղ: Այս ընտանիքը Սասունի դեռևս քրիստոնյա մնացած սակավաթիվ ընտանիքներից է: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան:
Ըստ Աքջանի, իրենց համատեղ աշխատանքը թույլ է տալիս ցույց տալ Թուրքիայում և Հայաստանում ապրող մարդկանց, որ պարտադիր չէ, որ այդ ժողովրդների միջև թշնամանք լինի, նրանք կարող են նաև բարեկամներ լինել:
Երբ լուսանկարիչները սկսեցին սահմանի երկու կողմում կյանքի մասին նախագիծը, նրանք շատ քիչ բան գիտեին այն հայերի մասին, որոնք ծպտված ապրում են Թուրքիայի քրդական և արաբական գյուղերում, բայց, սկսելով աշխատանքը, ավելի ու ավելի շատ էին լսում նրանց մասին: Տարբեր գյուղերում նրանք տեղաբնակների հետ շփվելու տարբեր փորձ են ունեցել: Քրդական գյուղերում հայերի համար ավելի հեշտ էր լինում խոսել, պատմում է Հայրապետյանը, քանի որ քուրդ ժողովրդի համար «ծանր ժամանակներ են և, անդրադառնալով անցյալին, նրանք նշում են, որ մասնակցությունն են ունեցել Հայոց ցեղասպանությանը և ներողություն են խնդրում»:
Ծպտյալ հայերից շատերը պատմել են, որ մինչև վերջերս չեն իմացել իրենց ծագման մասին: Մի տղամարդ պատմել է, որ իմացել է իր հայկական ծագման մասին՝ բացահայտելով տատի գաղտնիքը. մի անգամ նա հետևել է տատին, երբ նա ասել է, որ գնում է բույսեր հավաքելու մոտակա բլուրներից, և տեսել է, թե ինչպես է նա աղոթում հայկական եկեղեցու փլատակներում իրեն անհայտ լեզվով: Այդպես նա իմացել է, որ հայ է:
Քիսմետ՝ մահմեդական հայուհի, որի պապը վերապրել է Ցեղասպանությունը: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան:
Նախագիծը մեծ նշանակություն է ունեցել Աքջանի համար, քանի որ 30 տարեկանում նա հայտնաբերել է, որ ինչ-որ կապ ունի հայ ժողովրդի և Ցեղասպանության հետ, որի մասին հայրն իրեն երբեք չի պատմել: Հոր տատը հայ է եղել, 1915 կամ 1916թթ. նրան գտել են Թուրքիայի արևելքում գտնվող այգիներից մեկում, երբ նա դեռ դեռահաս էր: Ընտանիքն ընդունել է նրան, որտեղ նա իսլամ է ընդունել, իսկ ավելի ուշ սիրահարվել է և ամուսնացել ավագ որդու հետ: Մի քանի տարի անց ծնվել է Աքջանի պապը:

Авторитетное издание New York Times представило фоторепортаж о двух женщинах-фотографах – армянке и турчанке, которые работали вместе и смогли запечатлеть жизнь по обе стороны армяно-турецкой границы, уделяя особое внимание армянам, живущим в укрытии.
Как отмечает издание, жители приграничных деревень заметили пару странных женщин еще в 2015 году, когда христианка из Армении Анаит Айрапетян и мусульманка из Турции Серра Акджан вместе, без сопровождения мужчин, но вооружившись камерами, путешествовали по местности, выведывая вековые секреты.
Женщины искали «скрытых армян», чьи предки-христиане пережили Геноцид армян в Османской империи в 1915 году, когда погибли почти 1,5 млн армян.
Две жены армянина-мусульманина, отец которого пережил Геноцид армян. Женщина слева – армянка, а женщина справа – арабка. Турция, 2015 год,Анаит Айрапетян
«Скрытые армяне», которых искали фотографы, являются потомками выживших армян, в основном – женщин и детей, которых принимали местные курдские, турецкие и арабские семьи, и которые потом обратились в ислам.В некоторых из более отдаленных деревень Турции, которые посетили фотографы, этнические и религиозные традиции этих армян годами утаивались из страха перед соседями.Родители редко сообщали своим детям об их армянском происхождении, многие даже избегали армянского языка, поэтому дети переживших Геноцид зачастую ничего не знали о своей родословной.
Акджан и Айрпетян познакомились в 2006 году, когда принимали участие в совместном проекте армянских и турецких фотографов. Именно тогда женщины обнаружили, что у них много общего. Так как обе женщины пытались работать в патриархальных обществах, они стали близкими друзьями и часто обращались друг к другу за эмоциональной поддержкой.
Местный житель Джемиль с женой, деревня Комк в Сасуне. Эта семья является одной из немногих в Сасуне, которые все еще остаются христианами. Турция, 2015 год, Анаит Айрапетян
По словам Акджан, их совместная работа с Айрапетян помогает показать людям, живущим в Турции и Армении, что эти народы не обязаны враждовать, а могут быть друзьями.
Когда фотографы начали проект о жизни по обе стороны границы, они мало что знали об армянах, которые прятались в курдских и арабских деревнях на турецкой стороне, но, работая, они стали все больше слышать о них. В разных деревнях у них был разный опыт общения с местными. В курдских селениях армянам зачастую было легче говорить, рассказала Айрапетян, потому что курдский народ «переживает трудные времена с правительством» и «обращаясь лицом к прошлому, говорит, что сыграл роль в Геноциде армян, за что просит прощения».
Многие из скрытых армян рассказывали фотографам, что до недавнего времени не знали о своем происхождении. Один мужчина рассказал, что узнал о своем армянском происхождении, раскрыв тайну своей бабушки: он как-то последовал за ней после того, как она сказала, что идет собирать травы в близлежащих холмах, и увидел, что она молился в руинах армянской христианской церкви на неизвестном ему языке. Так он узнал, что – армянин.
Кисмет – мусульманская армянка, чей дед пережил Геноцид.Турция, 2015 год, Анаит Айрапетян
Этот проект имел важное значение для Акджан, так как в возрасте 30 лет она обнаружила, что у нее есть некая связь с армянским народом и Геноцидом, о которой отец ей никогда не рассказывал.Бабушка ее отца была армянкой, в 1915 или 1916 году ее в подростковом возрасте обнаружили в одном саду на востоке Турции. Ее взяли в семью, где она перешла в ислам, а позже влюбилась и вышла замуж за старшего сына. Несколько лет спустя родился дед Акджан.