Հեղինակավոր New York Times պարբերականը ֆոտոռեպորտաժ է ներկայացրել երկու լուսանկարիչ կանանց մասին՝ հայուհու և թրքուհու, որոնք միասին են աշխատել և կարողացել են ֆիքսել կյանքը հայ-թուրքական սահմանի երկու կողմում՝ շեշտը դնելով ծպտյալ հայերի վրա:
Ինչպես նշում է պարբերականը, սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները երկու տարօրինակ կանանց նկատել են դեռևս 2015-ին, երբ հայաստանցի քրիստոնյա Անահիտ Հայրապետյանը և թրքուհի մահմեդական Սերա Աքջանը Թուրքիայից միասին, առանց տղամարդկանց ուղեկցության, տեսախցիկներով զինված շրջում էին տեղանքում՝ նպատակ ունենալով բացահայտել դարավոր գաղտնիքները:
Կանայք փնտրում էին «ծպտյալ հայերին», որոնց քրիստոնյա նախնիները վերապրել են 2015-ի Հայոց ցեղասպանությունը, երբ 1,5 մլն հայ զոհվեց:
Հայ մահմեդականի երկու կանայք, որի հայրը վերապրել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ձախ կողմի կինը հայուհի է, իսկ աջինը՝ արաբ: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան
«Ծպտյալ հայերը», որոնց փնտրում էին լուսանկարիչները, 2015-ին ողջ մնացած հայերի ժառանգներն են՝ հիմնականում այն կանանց ու երեխաների, որոնց ընդունել են տեղաբնակ քրդերի, թուրքերի ու արաբների ընտանիքները, և որոնք դավանափոխ են եղել: Թուրքիայի որոշ հեռավոր գյուղերում, ուր այցելել են լուսանկարիչները, այդ հայերի ազգային ու կրոնական սովորույթները տարիներով գաղտնի են պահվել՝ հարևանների վախից: Ծնողները հազվադեպ են ասել իրենց երեխաներին հայկական ծագման մասին, շատերը նույնիսկ խուսափել են հայերեն լեզվից, ուստի Ցեղասպանությունը վերապրածներից շատերի երեխաները հաճախ ոչինչ չեն իմացել իրենց ծագման մասին:
Աքջանն ու Հայրապետյանը ծանոթացել են 2006-ին, երբ մասնակցում էին հայ և թուրք լուսանկարիչների համատեղ նախագծին: Հենց այն ժամանակ կանայք հայտնաբերեցին, որ բավականին շատ ընդհանուր բան ունեն: Քանի որ երկուսն էլ փորձում էին աշխատել նահապետական երկրներում, նրանք մտերմացան և հաճախ էին դիմում միմյանց զգացմունքային աջակցության համար:
Տեղաբնակ Ջեմիլը կնոջ հետ, Սասունի Կոմք գյուղ: Այս ընտանիքը Սասունի դեռևս քրիստոնյա մնացած սակավաթիվ ընտանիքներից է: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան:
Ըստ Աքջանի, իրենց համատեղ աշխատանքը թույլ է տալիս ցույց տալ Թուրքիայում և Հայաստանում ապրող մարդկանց, որ պարտադիր չէ, որ այդ ժողովրդների միջև թշնամանք լինի, նրանք կարող են նաև բարեկամներ լինել:
Երբ լուսանկարիչները սկսեցին սահմանի երկու կողմում կյանքի մասին նախագիծը, նրանք շատ քիչ բան գիտեին այն հայերի մասին, որոնք ծպտված ապրում են Թուրքիայի քրդական և արաբական գյուղերում, բայց, սկսելով աշխատանքը, ավելի ու ավելի շատ էին լսում նրանց մասին: Տարբեր գյուղերում նրանք տեղաբնակների հետ շփվելու տարբեր փորձ են ունեցել: Քրդական գյուղերում հայերի համար ավելի հեշտ էր լինում խոսել, պատմում է Հայրապետյանը, քանի որ քուրդ ժողովրդի համար «ծանր ժամանակներ են և, անդրադառնալով անցյալին, նրանք նշում են, որ մասնակցությունն են ունեցել Հայոց ցեղասպանությանը և ներողություն են խնդրում»:
Ծպտյալ հայերից շատերը պատմել են, որ մինչև վերջերս չեն իմացել իրենց ծագման մասին: Մի տղամարդ պատմել է, որ իմացել է իր հայկական ծագման մասին՝ բացահայտելով տատի գաղտնիքը. մի անգամ նա հետևել է տատին, երբ նա ասել է, որ գնում է բույսեր հավաքելու մոտակա բլուրներից, և տեսել է, թե ինչպես է նա աղոթում հայկական եկեղեցու փլատակներում իրեն անհայտ լեզվով: Այդպես նա իմացել է, որ հայ է:
Քիսմետ՝ մահմեդական հայուհի, որի պապը վերապրել է Ցեղասպանությունը: Թուրքիա, 2015թ., Անահիտ Հայրապետյան:
Նախագիծը մեծ նշանակություն է ունեցել Աքջանի համար, քանի որ 30 տարեկանում նա հայտնաբերել է, որ ինչ-որ կապ ունի հայ ժողովրդի և Ցեղասպանության հետ, որի մասին հայրն իրեն երբեք չի պատմել: Հոր տատը հայ է եղել, 1915 կամ 1916թթ. նրան գտել են Թուրքիայի արևելքում գտնվող այգիներից մեկում, երբ նա դեռ դեռահաս էր: Ընտանիքն ընդունել է նրան, որտեղ նա իսլամ է ընդունել, իսկ ավելի ուշ սիրահարվել է և ամուսնացել ավագ որդու հետ: Մի քանի տարի անց ծնվել է Աքջանի պապը:

The New York Times has unveiled a feature about a touching photo story about two female photographers — one Armenian, one Turkish — who worked together to document life on both sides of the border, focusing on Armenians living in hiding.
In a handful of villages along the Turkish side of the border with Armenia, neighbors reported a strange occurrence in 2015. Like an apparition, an unlikely pair of women — Anahit Hayrapetyan, an Armenian Christian, and Serra Akcan, a Muslim from Turkey, traveled through the region without men but with cameras, dredging up uncomfortable century-old secrets, the article says.
The women were searching for “hidden Armenians”, whose Christian ancestors survived what historians consider to be a Genocide by the Ottoman Empire, starting in 1915, in which nearly 1.5 million Armenians died.
The two wives of a Muslim Armenian man whose father was a survivor of the genocide. The woman on the left is Armenian, and the woman on the right is Arab. Turkey, 2015.CreditAnahit Hayrapetyan/4Plus
These hidden Armenians whom the photographers sought are descendants of survivors, who were mostly women and children taken in by local Kurdish, Turkish and Arab families, and converted to Islam. In some of the more remote villages in Turkey that Hayrapetyan and Akcan visited, the ethnic and religious background of these Armenians were concealed out of fear of reprisal from their neighbors. Parents rarely informed children of their Armenian heritage, with many even avoiding the spoken language so children would not pick it up and discover their ancestry.
Akcan and Hayrapetyan met in 2006 when they participated in a project between Armenian and Turkish photographers and found that they had much in common. As two female photographers trying to work in patriarchal societies, they became close friends and often leaned on each other for emotional support in their careers.
Local residents in the village of Gomk, in Sasun. Their family is one of the few in Sasun who are still Christian. 2015.CreditAnahit Hayrapetyan/4Plus
“We are doing this project because we want to change the single most accepted thing in Armenia and Turkey — that the Armenian and Turkish people are enemies,” Akcan said. “So by working together, people start to see that we can be friends — that we can be sisters.”
When they started the project about life on both sides of the border they did not know much about the Armenians living in hiding in the Kurdish and Arab villages on the Turkish side, but as they worked they began to hear more about them. So in 2015, Akcan and Hayrapetyan turned to finding, interviewing and photographing them.
Their experiences varied, often village by village. In Kurdish areas it was often easier for the Armenians to talk, Hayrapetyan said, because the Kurdish people “are going through their own difficult times with the government,” and “facing the past, saying that they had a role in the Genocide too, and apologizing.”
Many of the hidden Armenians said they did not know of their background until recently. One man described to them secretly following his grandmother after she said she was going to pick herbs in nearby hills. He discovered her praying in the ruins of an Armenian Christian church in a language he did not understand.
Kismet is a Muslim Armenian whose grandfather survived the genocide. Turkey, 2015.CreditAnahit Hayrapetyan/4Plus
It was a story with particular resonance for Akcan, because when she was 30 she learned she had a secret connection to the genocide, which her father never told her. Her father’s grandmother was an Armenian, and was discovered hiding in a family garden in eastern Turkey in 1915 or 1916 when she was a teenager. She was taken in by the family and converted to Islam, later falling in love and marrying the oldest son. A few years later, Akcan’s grandfather was born.