Մայիսի 17-ին ԱՄՆ Ռոդ Այլենդ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն՝ Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձև է ընդունել։
Բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ռոդ Այլենդ նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ոգեկոչում է Սումգայիթի ողբերգական իրադարձությունների 30-րդ տարելիցը, ինչպես նաև ողջունում է Արցախի Հանրապետության ձգտումը՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի ագրեսիային, շարունակել իր ժողովրդավարական ուղին և զարգանալ որպես միջազգային հանրության վստահելի անդամ, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ նահանգի պետքարտուղարը լիազորվում է բանաձևի վավերացված պատճենները փոխանցել ԱՄՆ նախագահին, Ռոդ Այլենդի Կոնգրեսին և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին։
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Բաքվից ընդամենը 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվել է կոտորած և բռնի տեղահանություն։ Նախապես ծրագրված վայրագություններին զոհ են գնացել հարյուրավոր հայեր, մեծ մասամբ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, հազարավոր հայեր զանգվածային բռնություններով տեղահանվել են, իսկ նրանց պատկանող գույքը՝ հափշտակվել։

The House of Representatives of the U.S. state of Rhode Island on Thursday, May 17 unanimously passed a resolution on the 30th anniversary of the massacre of the Armenian population of Sumgait, the Artsakh (Nagorno Karabakh) foreign ministry said in a statement.
The resolution, in particular, states that the House commemorates the 30th anniversary of the tragic events in Sumgait and welcomes the aspiration of Artsakh to continue its democratic path and to develop as a trustful member of the international community of nations, despite the Azerbaijani aggression.
The document also states that the Secretary of State of Rhode Island is authorized to transmit certified copies of this resolution to the President of the United States, the Rhode Island Congressional Delegation, and the United States Department of State.
The tragic event, which commenced on the eve of February 28th, 1988, resulted in the death of 200 Armenian men, women, and children and is considered to be the start of the Karabakh War.
Azeris planned and orchestrated the brutal massacres which targeted Armenians solely for their heritage following their peaceful protest calling for historic Armenian lands to be liberated.