Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 20-ին Թալիշ գյուղում մասնակցել է «Թալիշի վերածնունդ» նախագծի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ ծրագիրը կարևոր դերակատարություն կունենա Թալիշի վերականգնման գործում՝ երախտագիտություն հայտնելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին և բարերար Անդրանիկ Բաղդասարյանին նախագծի իրականացմանն օժանդակելու համար:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ամերիկահայ բարերար Անդրանիկ Բաղդասարյանը խոստացել է 1 միլիոն դոլար նվիրաբերել Գետավանի դպրոցի կապիտալ վերանորոգման համար:
Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Արցախի զարգացման մեջ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մասնակցությունը՝ այն համարելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործուն բաղադրամասերից մեկը, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայացուցիչներ Հայաստանից և սփյուռքից:

Artsakh President Bako Sahakyan on Sunday, May 20 participated in the launch of the project Renaissance of Talish in the village of the same name.
Talish was badly injured during the Four-Day War in April 2016 when Azerbaijan launched a military offensive against Karabakh on April 2. Top Armenian and Azerbaijani defense officials reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow. Hundreds were reported dead on both sides.
President Sahakyan stressed that the project would play a significant role in the restoration of Talish expressing gratitude to the “Hayastan” All-Armenian Fund and philanthropist Andranik Baghdasaryan for supporting the project.
Sahakyan highlighted the participation of the “Hayastan” All-Armenian Fund in the development of Artsakh citing it as one of the effective components of cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, minister of state Arayik Haroutunyan, executive director of "Hayastan" All-Armenian Fund Ara Vardanyan, other officials, representatives from Armenia and the Diaspora took part in the event.