Մայիսի 18-ին Ֆրանսիայի Կոմպիեն քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել է Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, որն իր ելույթում ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը, անդրադարձ կատարել պետականաշինության և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառներում արձանագրված ձեռքբերումներին։
Փառատոնի շրջանակներում կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Կոմպիենի քաղաքապետ, նախկին սենատոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Ֆիլիպ Մարինին, քաղաքային խորհրդի անդամներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:

Events within the frameworks of the fetival Days of Artsakh in France started in the French city of Compiègne on May 18.
Permanent Representative of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan participated in the opening ceremony. In his speech, he briefed the attendees on the ongoing processes in Artsakh and weighed in on the achievements in the areas of state-building and decentralized cooperation.
Within the frameworks of the Festival, a number of events were organized, including the screening of Arno Khayajanyan’s documentary film ‘We are Our Mountains’ and Hule Keshishyan’s animated film ‘Artsakh in 180 Seconds’.
Mayor of Compiègne, former Senator, member of the France-Artsakh Friendship Group Philippe Marini, members of the City Council, representatives of public organizations, and journalists were also attended the ceremony.