Մայիսի 18-ին Ֆրանսիայի Կոմպիեն քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
Հանդիսավոր բացման արարողությանը մասնակցել է Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, որն իր ելույթում ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը, անդրադարձ կատարել պետականաշինության և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառներում արձանագրված ձեռքբերումներին։
Փառատոնի շրջանակներում կայացել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Կոմպիենի քաղաքապետ, նախկին սենատոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Ֆիլիպ Մարինին, քաղաքային խորհրդի անդամներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:

18 мая во французском городе Компьень стартовали мероприятия, проводимые в рамках фестиваля «Дни Арцаха во Франции». Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В торжественной церемонии открытия принял участие постоянный представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворгян, который в своем выступлении представил происходящие процессы в Арцахе, коснулся достижений в сферах государственного строительства и децентрализованного сотрудничества.
В рамках фестиваля состоялся ряд мероприятий, в том числе показ документального фильма Арно Хаяджаняна «Мы – наши горы», анимационного фильма Гюле Кешишяна «Арцах за 180 секунд».
На церемонии открытия присутствовали также мэр города Компьень, бывший сенатор, член Круга дружбы Франция-Арцах Филип Марини, члены городского совета, представители общественных организаций, журналисты.