Սփյուռքի նոր նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, որն այդ պաշտոնում նշանակվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից մայիսի 11-ին, հայտարարել է, որ երկրորդ օրենսդիր մարմին է ստեղծվելու Հայաստանում` սփյուռքահայերին ներկայացնելու համար: Սա գրավիչ գաղափար է, սակայն նորույթ չէ: Այդ մասին ասվում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանի հոդվածում:
Նա հիշեցնում է, որ սփյուռքի նախկին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը 2011 թ. հունվարի 30-ին Լոս Անջելես կատարած իր այցելության ժամանակ հանդես եկավ համանման հայտարարությամբ՝ առաջարկելով ստեղծել Սենատ Հայաստանում, ի լրումն գոյություն ունեցող խորհրդարանի, որը մասամբ կներգրավեր սփյուռքահայերին:
«2011 թ. նախարար Հակոբյանի հայտարարությունից օրեր անց ես խմբագրական գրեցի՝բարձրացնելով մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են նաև այս ամսվա սկզբին սփյուռքի նորանշանակ նախարարի արած առաջարկին:
Ամենակարևոր խնդիրն այն է, որ երկրորդ օրենսդիր պալատի ստեղծումը փոփոխություն է պահանջում ՀՀ Սահմանադրության մեջ, որն այնքան էլ հեշտ գործ չէ: Առանց նման փոփոխության Հայաստանի կառավարության կառուցվածքը չի կարող փոխվել: Հետաքրքիր է, Սփյուռքի նոր նախարարը չի նշել, որ իր առաջարկը կպահանջի սահմանադրական փոփոխություններ: Սա լուրջ խնդիր է, քանի որ Սահմանադրությունը վերջին անգամ վերանայվել է 2015 թվականին, և ոչ հավանական է, ոչ էլ ցանկալի, որ այն այդքան շուտ փոփոխվի: Նույնիսկ նորանշանակ վարչապետը խոստովանեց, որ սահմանադրության հաճախակի փոփոխումը լավ գաղափար չէ: Կարևոր է նաև նշել, որ չնայած Սփյուռքի նախկին նախարարի հայտարարությանը, երբ ՀՀ Սահմանադրությունը 2015 թ. վերջապես փոփոխվեց, դրանում չներառվեց Սփյուռքի համար երկրորդ օրենսդիր պալատի հայեցակարգը»,-գրում է Սասունյանը:
Քանի որ Սփյուռքի նորանշանակ նախարարը խնդրել է աշխարհասփյուռ հայերին իրենց տեսակետն արտահայտել իր նոր առաջարկի վերաբերյալ, Սասունյանը մի շարք հարցեր է բարձրացրել.
1) Արդյոք ՀՀ կառավարությունը պատրա՞ստ է փոխել Սահմանադրությունը երկրորդ օրենսդրական պալատ ստեղծելու համար: Այլընտրանքային տարբերակը, որ չի պահանջի Սահմանադրության փոփոխություն, հնարավորություն կտա սփյուռքահայերին ներգրավել ներկայիս խորհրդարանում: Մի շարք երկրներ նման մեխանիզմ են ընդունել: Պետք է մանրամասն ուսումնասիրել, թե ինչպես են մյուս երկրները լուծել իրենց Սփյուռքի ներկայացուցիչների մասնակցությունը իրենց օրենսդիր մարմիններում:
2) Ինչպիսի՞ն է լինելու նոր պալատի մանդատը: Արդյոք միա՞յն համահայկական հարցերի քննարկում, ինչպիսիք են Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիայից պահանջները, Արցախյան հակամարտությունը և սփյուռքահայությանն առնչվող խնդիրները, թե՞ դա վերաբերելու է նաև Հայաստանի ներքին խնդիրներին: Նախարար Հայրապետյանն իր հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ նոր պալատը կլինի խորհրդատվական, այլ ոչ թե որոշում կայացնող մարմին: Սա տարատեսակ հարցերի տեղիք կտա ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում: Արդյոք սփյուռքահայերը կբավարարվե՞ն դժվարություններով ընտրել իրենց համայնքների ներկայացուցիչներին և անսահմանափակ ժամանակ ծախսել երևանյան հանդիպումներում, պարզապես Հայաստանի կառավարությանը խորհուրդ տալու համար, որը կարող է լսելի չլինել: Արդյոք Սփյուռքի ներկայացուցիչները շուտով չե՞ն կորցնի իրենց հետաքրքրությունը և չե՞ն դադարեցնի մասնակցությունը նման խորհրդատվական մարմնի հանդիպումներին: Մյուս կողմից, արդյոք Հայաստանի բնակիչները կողջունե՞ն որոշումներ կամ նույնիսկ խորհուրդներ այն հայերից, որոնք չեն ապրում Հայաստանում:
3) Ինչպե՞ս են ընտրվելու նոր օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչները: Արդյոք նրանք կընտրվե՞ն իրենց աշխարհասփյուռ համայնքների կողմից, թե՞ կնշանակվեն Հայաստանի կառավարության կողմից: Իմ կարծիքով, սփյուռքի ներկայացուցիչները պետք է ընտրվեն իրենց համայնքի անդամների կողմից, անկախ նրանից, թե որքան դժվար կլինի նման ընտրությունների կազմակերպումն ամբողջ աշխարհում: Հայաստանի կառավարությունը չպետք է ներգրավվի Սփյուռքում անցկացվող ընտրություններում: Հայաստանի կառավարության կողմից նշանակված կամ հայկական կազմակերպություններից ընտրված ներկայացուցիչները չեն կարող պնդել, որ իրենք իսկապես ներկայացնում են սփյուռքահայերին, քանի որ հանրությունը չի ընտրել նրանց: Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարները ներկայացնում են միայն իրենց սեփական անդամներին, այլ ոչ թե սփյուռքահայության մեծամասնությանը, քանի որ հայերի մեծ մասը որևէ կազմակերպության անդամ չէ: Նաև լավ գաղափար չէ Հայաստանում ունենալ երկու օրենսդիր պալատ, որոնցից մեկն ընտրված է Հայաստանի քաղաքացիների կողմից (ներկայիս խորհրդարանը), իսկ երկրորդը կազմված կլինի նշանակված, չընտրված անդամներից:
4) Ինչպիսի՞ն կլինեն թեկնածուների և ընտրողների չափանիշները Սփյուռքի պալատի համար: Արդյոք ընդունելի՞ կլինի, որ թեկնածուծները լինեն այն հայերը, որոնք օտարերկրյա երկրների քաղաքացիներ են, թե՞ պետք է խնդրել, որ նրանք ձեռք բերեն առնվազն երկքաղաքացիություն: Հակառակ դեպքում, տարօրինակ կլինի, որ մի խումբ օտարերկրյա քաղաքացիներ, թեկուզ հայեր, Երևանում նստած որոշումներ կայացնեն կամ խորհուրդներ տան, որոնք կարող են ազդել Հայաստանի բնակչության վրա:
5) Արդյոք նոր օրենսդիր մարմնի սփյուռքյան ներկայացուցիչները պե՞տք է տեղափոխվեն Հայաստան տարեկան նստաշրջաններին մասնակցելու համար, թե՞ ընդամենը կարող են Հայաստան գալ կարճ ժամկետով՝ մասնակցելու ժողովներին, որտեղ քննարկվելու են համահայկական հարցեր:
Հոդվածում նշվում է, որ, պետք չէ շտապել երկրորդ օրենսդիր մարմնի ձևավորման հարցում: Ըստ հոդվածագրի, ինչպես նախարար Հայրապետյանն է առաջարկել՝ Հայաստանում և Սփյուռքում պետք է անցկացվեն բազմակողմանի խորհրդակցություններ՝ գտնելու մի այնպիսի լուծում, որը կբխի համայն հայության շահերից:
ՀՀ սփյուռքի նորանշանակ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկում է երկպալատանի խորհրդարան ստեղծել, որոնցից մեկում ներկայացված լինեն միայն սփյուռքահայերը։ Նրա խոսքով` դա սփյուռքի հետ համագործակցելու ու սփյուռքին հարցերի ընդունման գործընթացում ներառելու ճիշտ ուղի է։ Նա հավելել է, որ չի կարելի միանշանակ պնդել, որ նախաձեռնությունը ներառվելու է կառավարության ծրագրում։«Բայց ես առաջ եմ տանելու այդ գաղափարը։ Դա մեր ծրագրային կարևորագույն կետերից էր»,-ասել է Հայրապետյանը։

The new Diaspora Minister Mkhitar Hayrapetyan, appointed by Prime Minister Nikol Pashinyan on May 11, announced that a second legislative body might be created in Armenia to represent Diaspora Armenians.
Publisher of The California Courier Harut Sassounian in a fresh article raises several question, including whether residents of Armenia will welcome decisions or even advice from Armenians who do not live in Armenia.
The article continues:
“This is a fascinating concept, but not a novelty. Interestingly, former Diaspora Minister Hranush Hakobyan, during her visit to Los Angeles on January 30, 2011, made a similar announcement, proposing the creation of a Senate in Armenia in addition to the existing Parliament that would partially include Diaspora Armenians.
“I wrote an editorial in 2011, a few days after Minister Hakobyan’s announcement, and raised several questions which also apply to the proposal made by the new Diaspora Minister earlier this month.
“The most important issue is that the creation of a second legislative chamber requires amending Armenian’s constitution — not an easy task! Without such an amendment, the structure of the Armenian government cannot be altered. Interestingly, the new Diaspora Minister did not mention that his proposal would require constitutional changes. This is a serious issue as the constitution was last revised in 2015 and it is neither likely nor desirable that it be altered so soon. Even the newly-appointed Prime Minister acknowledged that it is not a good idea to tamper with the constitution every so often. It is also important to note that despite the former Diaspora Minister’s 2011 announcement, when Armenia’s constitution was eventually amended in 2015, the concept of a second legislative chamber for the Diaspora was not included in it.
“Since the new Diaspora Minister asked for input from Armenians overseas about his new proposal, I would like to raise a number of questions:
“1) Is the Armenian Government willing to amend the constitution to create a second legislative chamber? An alternative option, that may not require a change of the constitution, would be to include Armenians from the Diaspora in the present Parliament. Several countries have adopted such a mechanism. A thorough study should be made of how other countries have resolved the participation of their diaspora representatives in their legislative bodies.
“2) What exactly would be the mandate of the new chamber? Would it only discuss pan-Armenian issues such as the Armenian Genocide, demands from Turkey, the Artsakh conflict, and matters related to Diaspora Armenians or would it be also deal with Armenia’s internal problems? Minister Hayrapetyan, in one of his interviews, stated that the new chamber would be a consultative, not a decision-making body. This would raise all sorts of questions both in Armenia and the Diaspora. Would Diaspora Armenians be content to go to the trouble of electing representatives from their communities and spending their time in endless hours of meetings in Yerevan merely to give advice to the Armenian Government that may not be listened to? Would Diaspora representatives after a while lose their interest and stop attending the meetings of such a consultative body? On the opposite side, would residents of Armenia welcome decisions or even advice from Armenians who do not live in Armenia?
“3) How would the representatives of the new legislative body be chosen? Would they be elected by their communities around the world or would they be appointed by the Armenian Government? In my opinion, Diaspora representatives should be elected by their community members, no matter how difficult it would be to organize such elections throughout the world. The Armenian Government should not be involved in elections to be held in the Diaspora. Representatives appointed by the Armenian Government or selected from Armenian organizations would not be able to claim that they truly represent the Armenians of the Diaspora, since the public-at-large has not elected them. The leaders of Diaspora organizations represent only their own members, not the majority of Armenians in the Diaspora, since most Armenians are not members of any organization. It is also not a good idea to have two legislative chambers in Armenia, one of which is elected by the citizens of Armenia (the present Parliament) and the second one is composed of appointed, not elected members.
“4) What would be the criteria for candidates and voters for the Diaspora chamber? Would it be acceptable that the candidates be Armenians who are citizens of foreign countries or should they be asked to acquire at least dual citizenship? Otherwise, it would be odd to have a group of foreign citizens, albeit Armenians, sitting in Yerevan and making decisions or giving advice that would affect Armenia’s population.
“5) Would Diaspora representatives of the new legislative body move to Armenia to participate in year-round sessions or simply come to Armenia for brief periods to attend meetings dealing with pan-Armenian issues?
“Certainly, there should be no rush to form a second legislative body. As Minister Hayrapetyan suggested, extensive consultations should be held in Armenia and the Diaspora to find a solution that is in the best interest of all Armenians.