Սանկտ Պետերբուրգում բնակվող բարերար Հրաչյա Պողոսյանը խորհրդանշական ակցիա է նախաձեռնել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի կապակցությամբ՝ ՀՀ և Երևանի դրոշները ուղարկվել են տիեզերք, Միջազգային տիեզերակայան:
Դրոշները տիեզերք ուղարկելու առաջարկով Պողոսյանն առաջին հերթին դիմել է ՌԴ Տիեզերագնացության ֆեդերացիայի Հյուսիս-արևմտյան բաժնի առաջին փոխնախագահ Օլեգ Մուխինին: Միևնույն ժամանակ օրհնություն ստանալու համար բարերարը դիմել է Հայ Առաքելական եկեղեցուն:
Մարտի 2-ին Մոսկվայում Պողոսյանը հանդիպել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի հետ, հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Ռուսաստանի հերոս, տիեզերագնաց Օլեգ Արտեմևը, որն էլ պետք է տիեզերք տաներ դրոշները, գրում է NovostiNK.ru-ն:
Բարերարն ու դեսպանը հանդիսավոր պայմաններում տիեզերագնացին են հանձնել դրոշները, իսկ մարտի 21-ին Արտեմևը երկարատև թռիչքն է սկսել ՄՏԿ-55/56-ում, «Սոյուզ ՄՍ-08» տիեզերանավի անձնակազմի կազմում՝ ՆԱՍԱ-ի աստղագնացներ Էնդրյու Ֆոյստելի և Ռիչարդ Առնոլդի հետ: Իսկ տիեզերակայանում նրանց սպասում էին Անտոն Շկապլերովը («Ռոսկոսմոս», ՌԴ), Սքոթ Թինգլը (ՆԱՍԱ, ԱՄՆ) և Նորիշիգե Կանաին (JAXA, Ճապոնիա):
Այժմ Հայաստանի և Երևանի դրոշները հերթական պտույտն են կատարում մոլորակի շուրջ: ՌԴ տիեզերագնացները Երկիր կվերադառնան սեպտեմբերին:
Հոկտեմբերին, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի, ինչպես նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ, Հայաստան կժամանի ՌԴ պատվիրակությունը, որի կազմում կլինեն նաև տիեզերագնացները: Պատվիրակությունը դրոշները կփոխանցի ՀՀ և Երևանի ղեկավարությանը:

24 Май 2018 - 07:28 AMT
По инициативе благотворителя армянского происхождения из Санкт-Петербурга Грачьи Погосяна была запущена символическая акция – отправка флагов Республики Армения и города Еревана в космическое путешествие – на МКС, по случаю 100-летия со дня установления Первой Республики Армения и 2800-летию основания города Эребуни-Еревана.
С предложением отправить флаги в космическое путешествие в первую очередь Погосян обратился к первому вице-президенту Северо-Западного отделения Федерации Космонавтики Олегу Мухину. В это же время за получением благословения своей инициативе он обратился в Армянскую Апостольскую Церковь.
2 марта Погосян в Москве встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в РФ Варданом Тоганяном. На встрече в посольстве также присутствовал герой России, космонавт-испытатель Олег Артемьев, которому и предстояло доставить флаги на МКС, пишет NovostiNK.ru.
Меценат и посол в торжественной обстановке передали космонавту флаги, а 21 марта Артемьев отправился в длительную экспедицию МКС-55/56 в составе экипажа корабля «Союз МС-08» с астронавтами НАСА Эндрю Фойстелом и Ричардом Арнольдом. На борту Международной космической станции их встречали Антон Шкаплеров («Роскосмос», Россия), Скотт Тингл (НАСА, США) и Норишиге Канаи (JAXA, Япония).
Сейчас флаги Армении совершают очередной виток вокруг планеты Земля в ожидании возвращения. Российский космический экипаж вернется на Землю в сентябре.
В октябре в Ереван на торжества по случаю 100-летия Первой Республики Армения и 2800-летия основания Эребуни-Еревана прибудет делегация из России, в состав которой войдут и космонавты. Делегация передаст флаги руководителям Республики Армения и города Еревана.