Euromag պարբերականն անդրադարձել է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին և պատմել տարվա գլխավոր գաստրոնոմիական փառատոնի՝ Yerevan Food Fest 2.800-ի մասին: Պարբերականը զրուցել է փառատոնի ղեկավար Աննա Մազմանյանի հետ:
Ըստ նրա, ռեստորանային ոլորտը դինամիկ զարգանում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ ոչ միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում: Մազմանյանն ասել է, որ Երևանում կան ռեստորաններ տարբեր ճաշակի մարդկանց համար՝ կան վայրեր, ուր կարելի է գնալ եվրոպական հմայքի, հետաքրքիր ճաշացանկի և մատուցման համար, որոշ հաստատություններում կարելի է զգալ ինչպես տանը, կան ռեստորաններ, որտեղ կարելի է համեղ բուրգերներ համտեսել կամ առոջ կերակրատեսակներ ճաշակել:
«Այս տարի Երևանում հոբելյան է՝ մեր քաղաքը դառնում է 2800 տարեկան: Քաղաքապետարանը բազում մշակութային միջոցառումներ է նախատեսում անցկացնել, հիմնականում աշնանը: Քաղաքի օրը նշելու ենք սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին, իսկ նոյեմբերի սկզբին կանցկացվի Yerevan Food Fest 2.800-ը: Կհավաքվեն գաստրոնոմիական զբոսաշրջության պրոֆեսիոնալները, ռեստորանատերերը, շեֆ խոհարարները, գաստրոլրագրողները և ուղղակի համեղ կերակուրների սիրահարները»,-պատմել է փառատոնի ղեկավարը:
Ըստ Մազմանյանի, 2018-ին հատուկ Երևանի հոբելյանի համար իրենք յուրահատուկ գաստրոնոմիական ձևաչափ են հորինել և հյուրեր են սպասում աշխարհի տարբեր երկրներից: Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն դասախոսություններ, վարպետության դասեր և փոփ-ափ ընթրիքներ:
2018-ին Երևանը նշում է հիմնադրման 2800-ամյակը՝ այս տարի տոնակատարությունը կլինի սեպտեմբերի 29-30-ին, կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ:

25 Май 2018 - 11:24 AMT
Издание Euromag затронуло тему мероприятий, приуроченных к 2800-летию основания Эребуни-Еревана, и рассказало о главном гастрономическом фестивале года – Yerevan Food Fest 2.800. Издание поговорило с руководителем фестиваля Анной Мазманян.
По ее словам, ресторанная сфера динамично развивается по всей Армении: не только в Ереване, но и в регионах. Мазманян отметила, что в Ереване есть рестораны на любой вкус: есть места, куда стоит пойти за европейским лоском, интересным меню и подачей, в некоторых заведениях можно почувствовать себя как дома, есть рестораны, где можно отведать вкусные бургеры или здоровую кухню.
«В этом году у Еревана юбилей: нашему городу исполняется 2800 лет. Мэрия планирует множество культурных событий, в основном осенью. День города мы отпразднуем 29 и 30 сентября, а в начале ноября состоится Yerevan Food Fest 2.800. Он соберет профессионалов гастрономического туризма, рестораторов, шеф-поваров, гастрожурналистов и просто любителей вкусной еды»,- рассказала руководитель фестиваля.
По словам Мазманян, в 2018 году специально для юбилея Еревана они придумали необычный гастрономический формат и ожидают гостей из разных стран мира. В рамках фестиваля пройдут лекции, мастер-классы и поп-ап ужины.
В 2018 году Ереван отмечает 2800-летие со дня основания: в этом году празднования в столице пройдут 29-30 сентября, в связи с чем запланирован ряд мероприятий.