Euromag պարբերականն անդրադարձել է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին և պատմել տարվա գլխավոր գաստրոնոմիական փառատոնի՝ Yerevan Food Fest 2.800-ի մասին: Պարբերականը զրուցել է փառատոնի ղեկավար Աննա Մազմանյանի հետ:
Ըստ նրա, ռեստորանային ոլորտը դինամիկ զարգանում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ ոչ միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում: Մազմանյանն ասել է, որ Երևանում կան ռեստորաններ տարբեր ճաշակի մարդկանց համար՝ կան վայրեր, ուր կարելի է գնալ եվրոպական հմայքի, հետաքրքիր ճաշացանկի և մատուցման համար, որոշ հաստատություններում կարելի է զգալ ինչպես տանը, կան ռեստորաններ, որտեղ կարելի է համեղ բուրգերներ համտեսել կամ առոջ կերակրատեսակներ ճաշակել:
«Այս տարի Երևանում հոբելյան է՝ մեր քաղաքը դառնում է 2800 տարեկան: Քաղաքապետարանը բազում մշակութային միջոցառումներ է նախատեսում անցկացնել, հիմնականում աշնանը: Քաղաքի օրը նշելու ենք սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին, իսկ նոյեմբերի սկզբին կանցկացվի Yerevan Food Fest 2.800-ը: Կհավաքվեն գաստրոնոմիական զբոսաշրջության պրոֆեսիոնալները, ռեստորանատերերը, շեֆ խոհարարները, գաստրոլրագրողները և ուղղակի համեղ կերակուրների սիրահարները»,-պատմել է փառատոնի ղեկավարը:
Ըստ Մազմանյանի, 2018-ին հատուկ Երևանի հոբելյանի համար իրենք յուրահատուկ գաստրոնոմիական ձևաչափ են հորինել և հյուրեր են սպասում աշխարհի տարբեր երկրներից: Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն դասախոսություններ, վարպետության դասեր և փոփ-ափ ընթրիքներ:
2018-ին Երևանը նշում է հիմնադրման 2800-ամյակը՝ այս տարի տոնակատարությունը կլինի սեպտեմբերի 29-30-ին, կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ:

Euromag has published a feature on the events timed to coincide with the 2800th anniversary of the foundation of Yerevan, particularly focusing on the main food festival of the year – Yerevan Food Fest 2.800.
The head of the festival, Anna Mazmanyan, provided more details about the gathering in a conversation with the magazine.
According to Mazmanyan, the restaurant industry is developing dynamically throughout Armenia.
She said Yerevan is home to restaurants for every taste: there are places offering European savor, an interesting menu and serving, others help you feel at home, while some restaurants serve tasty burgers or healthy cuisine.
“This year Yerevan is turning 2800. The City Hall is planning a host of cultural events, mainly in the fall. We will celebrate the city's days on September 29 and 30, while Yerevan Food Fest 2.800 will be held in early November. It will bring together professionals of gastronomic tourism, restaurateurs, chefs, gastro-journalists and food lovers,” Mazmanyan said.
According to Mazmanyan, they have prepared an unusual gastronomic format and expect guests from around the world.
Within the framework of the festival, lectures, master classes and pop-up dinners will be organized.
A number of events will be organized throughout the city to mark the 2800th anniversary of the foundation of the Armenian capital.