Հայաստանում «թավշյա» հեղափոխությունը մթագնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ վերընտրվելուց հետո կառավարության կազմի փոփոխություններով միջազգային հանրությանը տպավորելու ծրագիրը: Այս մասին «Ճգնաժամերի միջազգային խումբ» (International Crisis Group) կազմակերպության կայքում գրել է ադրբեջանցի փորձագետ, քաղաքական վերլուծաբան Զաուր Շիրիևը:
Ըստ նրա, Բաքվի վերնախավը մտահոգ է, որ շփման գծում յուրաքանչյուր ակտիվություն կարող է արժանանալ միջազգային հանրության վատ արձագանքին, ինչը կդիտարկվի որպես «բացասական ազդակ «թավշյա» հեղափոխության ֆոնին»:
«Նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները-խմբ.) հույս ունեին, որ ապրիլի 11-ի ընտրություններում Ալիևի հաղթանակից հետո նրա կառավարության փոփոխությունը, որն առ այսօր Ալիևի իրականացրած ամենանշանակալի փոփոխությունն է, միջազգային որոշակի դրական ընկալում կձևավորի», – ասել է ադրբեջանցի փորձագետը՝ հավելելով, որ Բաքուն ցանկանում է մատուցել այս փոփոխությունները որպես ներքին բարեփոխումների առաջին քայլ, սակայն Հայաստանի իրադարձությունները «ստվեր գցեցին՝ թողնելով դրանք գրեթե աննկատ»:
Ապրիլի 13-ից Երևանում մեկնարկեցին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ պայքարող ընդդիմադիր ուժերի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) կուսակցության «Իմ Քայլը», «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնությունների հավաքները, քայլերթերն ու բողոքի այլ ակցիաներ:
Բողոքի ոչ բռնի զանգվածային ակցիաների 11 օրը՝ ձերբակալություններից, ոստիկանության կողմից ուժի կիրառումից, երկխոսության բազմաթիվ կոչերից և ձախողված բանակցություններից հետո, Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած «թավշյա» հեղափոխության առաջին նպատակն իրագործվեց՝ ՀՀ նորանշական վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ պաշտոնավարելով ընդամենը յոթ օր, հրաժարական տվեց: Իսկ մայիսի ութին Ազգային ժողովը ընտրեց նրան ՀՀ վարչապետի պաշտոնում:

The “velvet revolution” in Armenia stepped in the way of Azerbaijani president Ilham Aliyev’s plans to impress the international community with the cabinet reshuffle he made once re-elected to the President’s post, Azerbaijani expert and political analyst Zaur Shiriyev says in a fresh article.
Elites in Baku worried that any military activity on the line of contact would incur an international backlash, casting Azerbaijan in a negative light as the “velvet revolution” proceeded, Shiriyev says.
“They had hoped that Azerbaijani President Ilham Aliyev’s cabinet reshuffle, his most significant to date, following his election win on April 11, would generate some positive international coverage,” says the article published on the website of the International Crisis Group.
“Baku wanted to present this change as a first step toward reform at home. Instead, the Yerevan events overshadowed the cabinet reshuffle, leaving it almost unnoticed.”
Tens of thousands of Armenians protested against the former ruling authorities in a civil disobedience campaign that lasted several weeks in April-May.
As a result, former Prime Minister Serzh Sargsyan was forced to resign, while the parliament elected protest leader Nikol Pashinyan as the country’s new PM.