1918 թվականի մայիսյան հաղթանակները դարձան հայոց պետականության վերականգնման սկիզբը: Այդ մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
«Դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը ենթարկվել է բռնությունների ու կոտորածների, անցել է բազում փորձությունների միջով, քանի որ չուներ պետականություն, ապրում էր օտարի լծի տակ: Եվ չնայած Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը գոյատևեց կարճ ժամանակահատված, այնուամենայնիվ, նշանակալի է նրա դերակատարությունը հայ ժողովրդի կյանքում: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում քաջ հայորդիների սխրանքն ապացուցեց, որ հայը կարող է խուսափել կոտորածից, երբ հավատում է սեփական ուժերին, երբ զենք է վերցնում և պաշտպանում սեփական հողը, երբ միասնական է ու հաստատակամ»,-ասվում է ուղերձում, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Ուղերձում նշվում է, որ մայր Հայաստանը, Արցախն ու Սփյուռքը, միշտ վառ պահելով 1918-ի հերոսամարտերի ոգին, շարունակում են համատեղ ջանքերով պաշտպանել, զորացնել ու զարգացնել հայկական երկու հանրապետությունները, որպեսզի շենանա հայկական հողը և հայ ժողովրդի ապագան լինի հուսալի ու պայծառ:
Մայիսի 28-ին Հայաստանը նշում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման հարյուրամյակը։ 1918 թվականի մայիսի 26-ին Սարդարապատում հաղթանակելով թուրքական բանակին, հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:

The May victories of 1918 became a basis for the restoration of the Armenian statehood, Artsakh (Nagorno Karabakh) President Bako Sahakyan said on the 100th anniversary of the foundation of the First Republic of Armenia.
"For centuries the Armenian people have been subjected to violence and massacres and have passed through numerous hardships being deprived of statehood, Sahakyan said in his address.
"Despite the fact that the First Armenian Republic existed a short period of time, its role in the life of our people is significant.
"The heroic deeds of the brave Armenians in Sardarapat, Bash Aparan and Karakilisa proved that Armenians can escape the massacre when they believe in their own strength, when they take up arms and defend their own land, when they are united and determined.
"Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora, always keeping the spirit of the 1918 heroic battles, continue to defend and strengthen the two Armenian republics, develop the Armenian land and forge reliable and bright future of the Armenian people."