Իսրայելի Քնեսեթի խոսնակ Յուլի Էդելսթեյնը հանել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը մայիսի 28-ի նիստի օրակարգից։ Այս մասին հայտնում է Jerusalem Post-ը:
Էդելսթեյնի խոսնակն ասել է, որը հարցն օրակարգից հանելու պատճառը «Քնեսեթի՝ խայտառակությունից խուսափելն էր, քանի որ պարզ չէր, արդյոք մեծամասնությունը կողմ կքվերարկեր բանաձևին»։
Ավելի վաղ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը մտել էր Իսրայելի Քնեսեթի ընդլայնված նիստի օրակարգ: Քննարկումը նախաձեռնել է ձախակողմյան ընդդիմադիր «Մերեց» կուսակցության առաջնորդ Թամար Զանդբերգը։ «Դա մեր բարոյական և պատմական պարտավորությունն է: Կան բաներ, որ վեր են քաղաքականությունից»,-հայտարարել է նա:
2018-ի փետրվարին ևս եղավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Քնեսեթում քննարկելու փորձ, սակայն այն ժամանակ այդ գաղափարը մերժվեց: Կառավարությունը միշտ խնդրել է կոալիցիային դեմ քվեարկել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները փչացնելու մտավախությունից դրդված:

Спикер израильского Кнессета Йули Эдельштейн снял с повестки заседания 28 мая вопрос о признании Геноцида армян.
Эдельштейн неоднократно на протяжении многих лет заявлял о своей поддержке признания Геноцида армян. Однако, как объяснил его пресс-секретарь, он снял вопрос с повестки, так как не был уверен, что большинство проголосует за признание, и «хотел избежать позора», пишет Jerusalem Post.
Ранее израильский Кнессет (парламент) согласился провести пленарное заседание, чтобы обсудить признание Геноцида армян. Инициатором стала лидер левой оппозиционной партии «Мерец» Тамар Зандберг. Предложение Зандберг было одобрено единогласно, хотя и малым кворумом – 16:0.
В 2015 году кнессет одобрил предложение по включению в повестку дня депутатов обсуждения Геноцида армян, но лишь на уровне комиссии — в результате чего парламентский форум по просвещению, культуре и спорту признал этот факт.