«Ավրորա» մրցանակի 2017թ. դափնեկիր բժիշկ Թոմ Քաթինան մայիսի 31-ին կժամանի Հայաստան՝ մասնակցելու 2018-ի «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը և դրան նախորդող հատուկ միջոցառումների շարքին։ Այս տարի հանդիսավոր միջոցառումների եռօրյակը տեղի կունենա հունիսի 8-10-ն ընկած ժամանակահատվածում, և կամփոփվի «Ավրորա» մրցանակի 2018թ. դափնեկրի անվան ազդարարմամբ։
Կարևորագույն միջոցառումներից են լինելու նաև Aurora Dialogues ամենամյա քննարկումները, որոնք միջազգային նոր հարթակ են, ուր մարդասիրության և բիզնեսի ոլորտների առաջատարները հավաքվում են քննարկելու, թե համաշխարհային հանրությունը ինչպես կարող է իմաստալից ազդեցություն ունենալ աշխարհի ամենահրատապ հիմնախնդիրների լուծման գործում։
Թոմ Քաթինան ուղևորություն կկատարի Հայաստանով և Արցախով։ Հունիսի 4-ին Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր-թանգարանում նա հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին և ծառ կտնկի Հիշողության պուրակում։ Նույն օրը նա կմասնակցի իրեն իբրև «Ավրորա» մրցանակի 2017-ի դափնեկրի պատկերող հատուկ նամականիշի թողարկման շնորհանդեսին։
Նուբա լեռների բնակիչներին սպասարկող միակ վիրաբույժ Թոմ Քաթինան հունիսի 5-ին կժամանի Զանգեզուր և կանգ կառնի Սիսիանի զինվորական հոսպիտալում, որտեղ կհանդիպի գործընկեր բժիշկների հետ։ Հանդիպմանը կհետևի Սիսիանի Մշակույթի տանը կազմակերպված զրույց տեղի բուժաշխատողների և այլ մասնագիտական անձնակազմերի հետ։ Այստեղ կցուցադրվի նաև «Ոչ նուբացի բժիշկները Նուբայում» ֆիլմը, որն ամփոփում է այն երեք հայ բժիշկների գործունեությունը, որոնք 2017-ի մայիսին բժիշկ Քաթինային փոխարինելու համար մեկնեցին Նուբա լեռներ՝ հնարավոր դարձնելով Թոմ Քաթինայի ներկայությունը 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը։
Մրցանակի հյուրը հնարավորություն կունենա նաև վայելելու Հայաստանի հարավը՝ այցելելով Գորիս, Հալիձոր, Տաթևի վանական համալիր և «Տաթևեր» ճոպանուղի։ Տեղի համայնքի հետ հանդիպումից հետո Թոմ Քաթինան կմեկնի Արցախ, որտեղ կհանդիպի նաև արցախցի երիտասարդության, ուսանողության, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև բժիշկների ու պետական պաշտոնյաների հետ։
Անցյալ տարվա նմանատիպ այցելության ընթացքում բժիշկ Քաթինան, խոսելով Հայաստանի մասին, ասել է. «Այսպիսի հյուրընկալության կյանքումս երբեք չեմ հանդիպել և խորապես զգացված եմ Հայաստանի ժողովրդից։ Երբ եկա, ինձ թվաց, թե ընտանիքիս հետ եմ։ Ու մեկը չէ՝ բոլո՛րն էին այդպիսին։ Ուր գնայի, միևնույն ընդունելությանն էի արժանանում։ Դուք շատ ուրույն մի բան ունեք այստեղ, իսկապե՛ս։ Կուզեմ հայ ժողովուրդն իմանա, որ անչափ բացառիկ բան ունի իր երկրում։ Մի՛կորցրեք դա», հայտնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը։
Հայաստան այցելությունից հետո Թոմ Քաթինան կվերադառնա Սուդան՝ շարունակելու իր գործը։
Որպես կաթոլիկ միսիոներ՝ Թոմ Քաթինան, ԱՄՆ-ի Նյու Յորք նահանգի Ամստերդամ քաղաքից մեկնելով Սուդան, փրկել է հազարավոր կյանքեր՝ լինելով միակ մշտական բժիշկը Սուդանի մասը կազմող, սակայն այժմ պատերազմներից ավերված և մարդասիրական օգնությունից զրկված Նուբա լեռներում։ Իր ցուցաբերած անձնվիրության և մարդկությանը մատուցած ծառայությունների համար «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը,ստեղծված Հայոց ցեղասպանության վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, նրան արժանացրել է «Ավրորա» մրցանակի։

30 Май 2018 - 12:23 AMT
Доктор Том Катена, лауреат премии «Аврора» 2017 года, посетит Армению в преддверии церемонии вручения премии «Аврора» – 2018 и приуроченных к ней мероприятий.
В 2018 году они пройдут с 8 по 10 июня и завершатся объявлением имени лауреата премии «Аврора» – 2018.
Важной частью программы станут Диалоги «Аврора», международный форум, где лидеры гуманитарного и бизнес-сообщества смогут обсудить самые острые глобальные гуманитарные проблемы и роль международного сообщества в поиске эффективных решений.
31 мая Том Катена прилетит в Ереван, откуда начнется его поездка по Армении и Арцаху. 4 июня он посетит Музей-институт и мемориальный комплекс, посвященный жертвам Геноцида армян, чтобы воздать должное этому трагическому эпизоду армянской истории, а также посадит дерево на Аллее памяти комплекса Цицернакаберд. В тот же день доктор Катена примет участие в презентации и церемонии гашения специально выпущенной марки со его изображением в качестве лауреата премии «Аврора» 2017 года.
Доктор Том Катена, уроженец американского городка Амстердам в штате Нью-Йорк, отправился в Судан как миссионер-католик. Будучи единственным врачом, постоянно проживающим на опустошенной войной территории Нубийских гор Судана, куда практически не доходит гуманитарная помощь, с тех пор Катена спас тысячи жизней. За свою деятельность он получил премию «Аврора», которую вручает Гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям.
5 июня Том Катена, ставший известным благодаря неустанной помощи жителям Нубийских гор, прибудет в город Сисиан, расположенный в южной части Армении, в исторической Зангезурской области. Там он посетит военный госпиталь и встретится с врачами. Затем Катена пообщается с местными работниками здравоохранения и другими профессионалами в Доме культуры города Сисиан, где также будет показан фильм «Армянские врачи в Нубе».
Картина рассказывает о трех армянских докторах, которые отправились в Нубийские горы, чтобы временно подменить Тома Катену: это дало ему возможность посетить в мае 2017 года Армению и принять участие в мероприятиях премии «Аврора». Доктор Катена сможет насладиться всеми красотами южной Армении, поскольку планируется, что он посетит Горис, Халидзор, Татевский монастырь и ведущую к нему канатную дорогу «Крылья Татева». После встречи с представителями местной общины Катена собирается отправиться в Арцах, чтобы пообщаться с молодежью, студентами, медработниками, представителями местных НПО и властей.