Ստամբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը խոսքի և մտքի ազատության սահմաններում է, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն էր սկսել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ բերման ենթարկված Լեման Յուրթսեվերի, Ժիյան Թոսունի և Գամզե Օզդեմիրի նկատմամբ՝ «ժողովրդի մեջ ատելություն և թշնամություն հրահրելու» մեղադրանքով: Նրանք «Մարդու իրավունքների միության» կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ ցուցանակներ և ցեղասպանության զոհերի նկարներ էին պահել իրենց ձեռքին: Նրանց դեմ կիրառվել էին ֆիզիկական և հոգեկան բռնություններ:
Հետաքննության արդյունքները հրապարակելիս դատախազը հայտնել է, որ կասկածյալների նկատմամբ քրեական հեդապնդման համար հիմքեր չկան: Դատարանը նաև հղում է արել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներին՝ նշելով, որ «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը մտքի և խոսքի ազատության սահմաններում է:
Դատախազության այդ որոշումից հետո Մարդու իրավունքների միությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ այդ որոշումը կարևոր է դիտարկել քաղաքական կամքի դրսևորման տեսանկյունից:
«Տեսնում եք, թե, միջազգային համաձայանագրերն անտեսելով, Թուրքիան ուր է հասել մտքի և խոսքի ազատության տեսանկյունից: Հարյուրավոր մարդիկ այլակարծության համար բանտերում են: Մեզ համար կարևոր է, որ դատախազության ընդունած որոշումը քաղաքական կամքի տեսանկյունից դիտարկվի: Այսուհետև ամեն ապրիլի 24-ին նվիրված միջոցառումների ժամանակ մեզ մոտ ենք պահելու այս որոշումը, որպեսզի ցույց տանք այն պաշտոնյաներին, ովքեր կփորձեն խոչընդոտել մեր գործողությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

The Prosecutor’s Office of Istanbul has ruled that the phrase ‘Armenian Genocide’ lies within the limits of freedom of speech and thought, Ermenihaber.am reports.
IHD’s (Human Rights Association) Istanbul Branch organized a Genocide memorial service in the Sultanahmet district of the city on April 24. However, the police dispersed the remembrance program on the grounds that there were banners with the term ‘Genocide’ written on them.
IHD activists Laman Yurtsever, Jiyan Tosun and Gamze Özdemir, who carried the banners, were taken into custody and released afterwards.
The inscription on the banner in question called for recognizing the Armenian Genocide in which 1.5 million Armenians were murdered at the hands of the Ottoman Empire in 1915-1923.
When the investigation over the incident was over, Istanbul Public Prosecutor's Office decided there was no room for prosecution.
The decision was based on other decision taken by the European Court of Human Rights
IHD Istanbul Branch pointed out that the decision of the Prosecutor's Office is important and that it should be taken into account from the angle of political will.