ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվական դեպարտամենտի տնօրեն Արյտոմ Կոժինը հունիսի 1-ին մեկնաբանություն է արել Նիկոլ Փաշինյանի գոյություն չունեցող, Հաղթանակի օրը մայիսի 9-ից մայիսի 8-ը իբր տեղափոխելու վերաբերյալ հրամանը։
Կեղծ տեղեկատվությունը Հաղթանակի օրը տեղափոխելու վերաբերյալ տարածվել էր համացանցում հենց մայիսի 8-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելու օրը։ Հրամանում, իբր, ասվում էր Հաղթանակի օրը «Սգո ու միասնության օր» վերանվանելու ու «քայլ՝ դեպի եվրոպական ընտանիքի հետ միասնության» կատարելու մասին։
Իսլանդացի լրագրողը հունիսի 1-ի բրիֆինգին խնդրել է Կոժինին մեկնաբանել լուրը՝ հատուկ կամ տեղեկատվության պակասից չնշելով, սակայն, որ որ այն չի համապատասխանում իրականությունը։
Կոժինն ի պատասխան հայտարարել է, որ Հաղթանակի օրը եղել և շարունակում է սրբազան տոն մնալ նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ազգերի համար ու կարևոր է հենց ազգի վերաբերմունքը։ «Ինչ վերաբերվում է տոների անվանմանը, տարբեր պետություններում կան ոչ մեծ տարբերություններ, սակայն դա չի փոխում տոնի էությունն ու ազգի վերաբերմունքն այդ սրբազան օրվա նկատմամբ: ՈՐքանով ես եմ հասկանում, հայ ազգը, որը նույնպես մեծ գին է վճարել հաղթանակի համար, ինչպես մեզ հետ նշել է այդ տոնը, այնպես էլ կշարունակի նշել», – ասել է նա։

1 Июнь 2018 - 18:08 AMT
Директор информационного департамента министерства иностранных дел России Артем Кожин выступил с пространным комментарием по поводу несуществующего указа премьер-министра Армении Никола Пашиняна о якобы переносе празднования Дня победы с 9 на 8 мая.
Фейковый вброс о переносе и переименовании Дня победы с 9 на 8 мая прошел по рунету в день избрания Никола Пашиняна на пост премьера. В «указе», якобы, говорилось о переименовании Дня победы в День скорби и примирения и «шаге к единству с семьей европейских народов».
На брифинге 1 июня исландский журналист попросил Кожина прокомментировать данный «указ», не сообщив, однако, о том, что информация не соответствовала действительности. В ответ Кожин заявил, что День победы – священный праздник для всех народов СССР. «Что касается наименования праздников – да, наверное в разных государствах есть какие-то отличия, но это не меняет сути торжества и отношения народа к этой священнойк дате. Насколько я лично понимаю, армянский народ, который внес большую ену для достижения победы, как праздовал вместе с нами этот праздник, так и будет праздновать», – сказал он.