«Արևելյան գործընկերությունը» Հայաստանի համար գործակցության և երկխոսության հարթակ է: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ռուսական «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ դա նաև ՀՀ համար զարգացման գործընթացի համախմբման մեխանիզմ է և գործիքակազմ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե «Արևելյան գործընկերության» մյուս անդամները՝ Վրաստանը, Ուկրաինան և Մոլդովան, հստակ նպատակ են դրել ինտեգրվել ԵՄ-ին, ոմանք նաև ՆԱՏՕ-ի մասին են խոսում, իսկ որն է ՀՀ վերջնակետն այդ գործընկերության կազմում՝ Մնացականյանն ասել է. «Ի՞նչ նկատի ունեք վերջնակետ ասելով: Ի՞նչ ժամկետի մասին է խոսքը: 500 թե՞ 50 տարի, գուցե 5 տարի հետո: Մենք հիմա ԵՏՄ անդամ ենք և գործընկերություն ունենք ԵՄ հետ, օրակարգ ԱՄՆ, Վրաստանի, Իրանի հետ: Անվանեք դա վերջնակետ կամ էլի ինչ-որ կետ, բայց մենք ունենք գործակցության ձևավորված ձևաչափեր ու հարթակներ, որոնք բխում են նրանից, թե ինչպես ենք տեսնում մեր զարգացումն ու անվտանգությունը: Մենք տեսնում ենք, որ այն ամենն, ինչ արվել է մինչ օրս, ծառայում է այդ նպատակներին՝ զարգացմանն ու անվտանգությանը»:
ԱԳ նախարարը հավելել է նաև, որ ՀՀ-ԵՄ պայմանագրում տարբեր բաժիններ կան՝ արդարադատություն, ոլորտային գործակցություն, փոխգործակցություն տարբեր քաղաքական հարթակներում: «Պայմանագրից պարզ երևում է, թե ինչպես է այդ ամենը համադրվում ԵՏՄ-ում մեր անդամակցության հետ և ինչպես է նպաստելու Հայաստանի հզորացմանը: Մենք վստահ ենք, որ ուժեղ և կայուն Հայաստանը լավ գործընկեր է»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով ՀՀ նոր կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն ԱՄՆ հետ հարաբերությունները զարգացնելու մասին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ Հայաստանն օգտագործում է փոխգործակցության տարբեր մեխանիզմներ՝ ամրացնելու համար ՀՀ անվտանգության կառուցվածքն ու զարգացման լծակները:
Նա հավելել է նաև, որ մինչ օրս Հայաստանը որևէ քայլ չի արել մեկ այլ երկրի հետ հարաբերությունների հաշվին: «Մենք երկխոսություն ունենք ԱՄՆ հետ, ԵՄ հետ հարաբերություններում, սակայն, մենք գործընկերներ ենք ՌԴ հետ, աշխատում ենք մեր անվտանգության համակարգի ու զարգացման ուղղությամբ, խորը գործընկերություն ունենք ՌԴ հետ: Եվ որքան ամուր կանգնած լինենք ոտքերի վրա, այնքան հուսալի գործընկեր կլինենք բոլորի համար: Եվ առաջին հերթին դա վերաբերում է Ռուսաստանին: ԱՄՆ հետ մեր հարաբերությունները կարող են նյարդայնացնել Մոսկվային միայն այն դեպքում, եթե մենք հարաբերությունները մի գործընկերոջ հետ մյուսի հաշվին կառուցենք, իսկ դա մենք երբեք չենք արել»,-ասել է նա:
Հունիսի 7-ին Մոսկվայում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և դրա շուրջ զարգացումներին: Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները հանգամանալից քննարկում են ունեցել հայ-ռուսաստանյան հարաբերությունների լայն շրջանակի վերաբերյալ` մասնավորապես անդրադառնալով առևտրատնտեսական կապերի առավել աշխուժացման, կրթամշակութային բնագավառում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԱՊՀ, ԵԽ, ՍԾՏՀԿ և միջազգային բազմակողմ այլ հարթակներում փոխգործակցության և գործունեության համադրմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ այս համատեքստում արձանագրելով երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների կարևոր դերակատարումը: Առանձնահատուկ ընդգծվել է ԵՏՄ և ՀԱՊԿ շրջանակներում սերտ համագործակցության կարևորությունը։

8 Июнь 2018 - 08:23 AMT
Для Армении «Восточное партнерство» — это платформа сотрудничества и диалога. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в интервью «Коммерсанту».
«Если эта платформа за то, чтобы сотрудничество и диалог были за счет кого-то, то мы в такой платформе участвовать не можем. Это против наших принципов. И мы, как участники, этого не позволим. В нашем присутствии этого не может происходить»,- отметил Мнацаканян, отвечая на вопрос о том, что Армения сегодня единственная страна «Восточного партнерства», которая, являясь полноправным членом ЕАЭС, строит довольно ровные отношения с Западом.
На вопрос, какая финальная точка отношений Армении с Западом в рамках «Восточного партнерства», Мнацаканян отметил: «Что вы имеете в виду, когда говорите о финальной точке? О каком сроке вы говорите? Через 500 лет или через 50 лет? Или через пять лет? Где ваша финальная точка?»
«Мы — члены ЕАЭС. У нас партнерство с ЕС, повестка с США. Есть повестка с Грузией и с Ираном — они наши соседи. Назовите это финальной или еще какой-нибудь точкой, но у нас есть сложившиеся форматы и платформы сотрудничества, которые рассчитаны исходя из того, как мы видим наше развитие и безопасность. Мы видим, что все, что мы делали до сих пор, служит этим целям — развитию и безопасности»,- добавил министр.
По его словам, в Соглашении о партнерстве Армении и Евросоюза есть разные блоки: правосудие, секторальные области, взаимодействие на различных политических площадках.
«Там ясно видно, как это сопоставимо с нашим членством в ЕАЭС и как это воздействует на укрепление Армении. Мы уверены в том, что сильная и стабильная Армения — хороший партнер»,- отметил глава МИД РА.
Коснувшись того, что имел в виду премьер-министр Армении Никол Пашинян, когда представляя в парламенте программу нового правительства заявил, что Ереван будет углублять отношения с США для развития Армении, Мнацаканян сказал: «Мы используем различные механизмы сотрудничества и взаимодействия, чтобы укреплять архитектуру безопасности, и рычаги развития Армении».
Он добавил, что Армения не делала за все это время каких-либо шагов, которые служили бы отношениям с одной страной за счет другой.
«У нас есть диалог с США, отношения с ЕС, все это имеет свое место. Но мы партнеры с Россией, работаем на консолидацию нашей системы безопасности и развития, имеем глубочайшее партнерство с Россией. И чем мы крепче стоим на ногах, тем более уверенные и надежные мы партнеры для всех тех, кто с нами имеет партнерские отношения. В первую очередь это касается России. Мы имеем повестку с Соединенными Штатами, что естественно. Как и Россия, как и любая другая страна»,- сказал министр.
В Москве 7 июня прошли переговоры глав МИД России и Армении Сергея Лаврова и Зограба Мнацаканяна. Это был первый зарубежный визит нового руководителя армянского внешнеполитического ведомства.