Հունիսի 11-ին արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն Ալմաթիում ընթացող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ, արտգործնախարարների խորհրդի նիստին տեղեկացրել է, որ հունիսի 10-ին ադրբեջանական կողմի գործողությունների հետևանքով Արցախի ՊԲ զինծառայող է զոհվել։
Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Արցախի միջև շփման գծի երկայնքով Բաքվի գործողությունները՝ շեշտելով, որ դրանք անընդունելի և անպատասխանատու քայլեր են՝ ուղղված իրավիճակի սրմանը, որոնք կասկածի տակ են դնում խաղաղ բանակցությունների առաջընթացն ապահովելու Ադրբեջանի հանձնառությունը։
Ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է կազմակերպությունում Հայաստանի առաջնահերթությունները, Հայաստանի գնահատականներն ու մոտեցումները տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերների և հիմնախնդիրների առնչությամբ, անդրադարձել կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության ամրապնդման մեխանիզմներին, խաղաղապահության բնագավառում ՀԱՊԿ կարողությունների շարունակական զարգացմանը։
Նախարարները նիստի ընթացքում անդրադարձել են 2017թ․ նոյեմբերին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի օրակարգում ներառված էին կազմակերպության շրջանակներում արտաքին քաղաքականության համադրմանը, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում տարեկան խորհրդատվությունների ծրագրին, տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հակազդեցության, ահաբեկչության դեմ պայքարին, կազմակերպության խաղաղապահ առաքելության բաղադրիչին առնչվող հարցեր, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Արցախում զինծառայողի զոհվելու փաստի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը՝ շեշտելով, որ այդ սադրանքի հնարավոր բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը։

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 11 июня в городе Алматы принял участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности, где представил «неприемлемые и безответственные шаги» Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Открывая заседание, министр иностранных дел Республики Казахстан Кайрат Абдрахманов от имени глав внешнеполитических ведомств стран ОДКБ поздравил Мнацаканяна с вступлением в должность главы МИД Армении, пожелав ему успехов в этой ответственной миссии.
Выступая на заседании СМИД ОДКБ, глава МИД РА сообщил своим коллегам, что 10 июня в результате действий азербайджанской стороны погиб военнослужащий Армии обороны Арцаха.
В этом контексте Мнацаканян представил действия Баку на границе между Арменией и Азербайджаном, а также на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Арцаха, подчеркнув, что они являются неприемлемыми и безответственными шагами, направленными на обострение ситуации, что ставит под сомнение приверженность Азербайджана обеспечению прогресса в мирных переговорах.
Зограб Мнацаканян также представил приоритеты Армении в Организации, оценки и подходы Армении к региональным и международным проблемам и вызовам, коснулся механизмов укрепления взаимодействия в рамках ОДКБ, непрерывного развития миротворческого потенциала Организации.
10 июня, около 18:00 по ереванскому времени, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), дислоцированной в южно-восточном направлении линии соприкосновения, вследствие стрельбы ВС Азербайджана смертельное ранение получил военнослужащий Ваагн Джоникович Элоян, 1992 г.р..Для выяснения подробностей инцидента ведется следствие.
Читайте также:МИД Армении: Ответственность за все последствия убийства военнослужащего ВС Арцаха несет Баку