Yerevan Food Fest-ի ղեկավար և հասարակական գործիչ Աննա Մազմանյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանը 1,5 տարի առաջ բանակցություններ էր սկսել համաշխարհային հեղինակություն վայելող «Ոսկե Բոկյուզ» խոհարարական մրցույթին մասնակցելու վերաբերյալ: Այժմ Հայաստանը հավանություն է ստացել և կարող է հայտ ներկայացնել 2020-ի եվրոպական ընտրական փուլին մասնակցելու համար, գրում է Euromag-ը:
Թուրինում անցկացվել է համաշխարհային հեղինակություն վայելող «Ոսկե Բոկյուզ» խոհարարական մրցույթի եվրոպական ընտրական փուլը: Մրցույթին մասնակցել է 20 եվրոպական երկիր:
Մասնակից երկրներից բացի, Թուրինում էր նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ շեֆ-խոհարարներ Ռաֆայել Կազումյանն ու Կարեն Պողոսյանը, ինչպես նաև Yerevan Food Fest-ի ղեկավար և հասարակական գործիչ Աննա Մազմանյանը:
«Առաջին անգամ մտածել եմ երկրի մասնակցության հնարավորության մասին շատ տարիներ առաջ: Մենք տևական բանակցություններ ենք ունեցել և այս անգամ ժամանել ենք GL Events ընկերության ղեկավար Ֆլորանտ Սուպլիսոնի պաշտոնական հրավերով: Այժմ ստացել ենք մասնակցության հավանություն: Դա շատ տևական գործընթաց է՝ պետք է բազում խոհարարների ներգրավել, ինչպես նաև այլ մասնագետների: Սակայն, մենք վստահ ենք, որ մասնակցությունն այս մակարդակի մրցույթներին մեծ խթան է հանդիսանում ոլորտի զարգացման համար և ավելացնում է երկրի գրավչությունը»,-ասել է Մազմանյանը:
«Ոսկե Բոկյուզը» (Bocuse d’Or) ամենահեղինակավոր միջազգային խոհարարական մրցույթն է, որն առաջին անգամ կազմակերպել է 1987-ին ֆրանսիացի շեֆ-խոհարար և ռեստորանատեր Փոլ Բոկյուզը:

14 Июнь 2018 - 10:59 AMT
В Турине прошел европейский отборочный тур всемирно известного поварского конкурса «Золотой Бокюз». В конкурсе приняли участие 20 европейских стран.
Кроме стран-участников, в Турин приехала делегация из Армении: шеф-повара Рафаел Казумян и Карен Погосян, а также руководитель Yerevan Food Fest и общественный деятель Анна Мазманян.
Армения по инициативе Анны Мазманян начала процесс переговоров по поводу участия в конкурсе полтора года назад. Сейчас страна получила согласие организационного комитета подать заявку на участие в европейском отборочном туре в 2020 году, пишет Euromag.
«Я впервые задумалась об участии страны много лет назад. Мы долго вели переговоры и в этот раз приехали по официальному приглашению главы компании GL Events Флоранта Суплиссона. Сейчас мы получили согласие на участие. Это очень долгий процесс — нужно привлекать поваров и других специалистов. Однако мы уверены, что участие в конкурсах подобного уровня дает сильнейший толчок развитию отрасли и повышает привлекательность страны», — рассказала Мазманян.
«Золотой Бокюз» ( Bocuse d'Or ) — самый престижный международный конкурс высокой кухни, организованный в 1987 году французским шеф-поваром и ресторатором Полем Бокюзом.